З а 20 мин. спасителното куче претърсва разстояние колкото 20 човека за 4-5 часа, обяснява Сергей Цветков, ръководител на групата за спасяване с кучета към Планинската спасителна служба (ПСС) на БЧК . По думите му падналият в лавина човек може да бъде на 2-3 метра дълбочина, а в такава ситуация
спасителното куче маркира мястото
неговият водач сондира, за да помогне на кучето да усети по-добре миризмата, а след това се извикват т.нар. лопатари, които изкопават пострадалия.
Днес ПСС показа на Витоша курс за спасители-водачи и техните служебни кучета от отрядите в цялата страна. По време на обучението бяха демонстрирани техники за спасяване при зимни условия – търсене на изгубени хора в планината, намиране на затрупани в лавина и други учебни и тренировъчни упражнения.
ВИЖТЕ ОЩЕ СНИМКИ ОТ АКЦИЯТА НА ВИТОША
Когато човек попадне в лавина трябва да се опита да се освободи от ски, раници, щеки, и да извършва плавни движения, все едно плува, за да се задържи отгоре върху снежната маса.
На пазара вече има модерни раници с пиропатрони, въздушна яка, която задържа човека при лавина.
Едно от най-важните неща при лавина е другарската взаимопомощ
посочи Цветков. Статистиката показва, че най-много хора са извадени от лавина от техните другари, които са били с тях.
Цветков посъветва хората да следят информацията, която ПСС дава за лавиноопасната обстановка в планините. Само така няма да има инциденти.
Лавините могат да падат по всяко врем на денонощието , като причина за това е и човекът, обясни Стоян Стоянов, инструктор и водач на спасително куче.
По повод инцидента на Витоша, при който в лавина загинаха двама, Стоянов каза, че те са загинали през нощта, което е пример, че не може се вярва само на общите понятия за лавините, които се изказват в медиите.
Витоша става много опасна при лошо време
обясни Радко Марков, директор на ПСС към БЧК.
Затова хората, когато тръгват към Витоша, трябва добре да се подготвят и да знаят къде отиват, каза той. Витоша е много различна. Днес с това хубаво време е една, ако завали сняг и падне мъгла става съвсем различна. Когато говорим за високите части на планините и туризъм, основното е предварителната подготовка и запознаването с маршрута, допълни той.
За инцидента на Витоша той каза, че
ако младежите са се движили по маркирания път
е нямало да се стигне до такава ситуация.
Рила и Пирин също са опасни, както и Стара планина при връх Ботев, затова там трябва да ходят само добре подготвени туристи, коментира Марков.
От началото на годината ПСС има 15 акции във високите части на планините, като най- много от акциите около Банско и на Витоша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!