По-високи нива на безопасност са постигнати в проекта за АЕЦ "Белене" в сравнение с първоначалния вариант за проект, който постъпи в Агенцията за ядрено регулиране през 2008 г., каза днес шефът на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев на кръглата маса "Бъдещето на АЕЦ "Белене".
Дискусията, организирана по инициатива на парламентарната икономическа комисия, се състоя в Народното събрание.
Цочев обясни, че е въпрос на време да бъдат изпълнени изискванията на Агенцията за ядрено регулирани и няма неотстраними бележки по проекта.
Следващите стъпки по отношение на проекта АЕЦ „Белене" са свързани с
нова структура на финансиране,
заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Според него вече е ясно, че България няма да финансира 51% от проекта, но това, което не е ясно, е кого и с колко управляващите биха искали да допуснат в него.
Идеалният вариант би бил проектно финансиране, каза Трайков, но направи уговорката ,че са прави всички онези, които казват, че това не е чисто икономически проект. Не са прави другите, според които проектът е чисто политически.
Има два варианта при следващите стъпки на кабинета. Първият е да се обяви конкурс за нов консултант за строежа на ядрената централа, което би отнело повече време и пари. Вторият вариант е да се използват сегашните консултанти, които по думите на министъра са умни качествени хора с висок професионален капацитет. Решението предстои да бъде взето.
Министър Трайков заяви още, че какъвто и дял да има държавата, нейният интерес трябва да бъде адекватно защитен. Не е задължително този дял до е 51%, но важните решения би било редно да се вземат с участието на държавата.
Какъв дял точно ще гарантира това право е част от задачата на консултанта, убеден е Трайков. Неговото голямо желание е изпълнителната власт да излезе с аргументирано мнение по въпроса пред парламента, който ще има думата за окончателното решение за проекта.
В дискусията участва и Пламен Денчев от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), който представи анализ на комисията за
състоянието на енергийния сектор.
В резултат на икономическата криза се наблюдава свиване на потреблението на електроенергия, което е особено драстично при големите индустриални предприятия. Има и 14% спад на износа на електроенергия.
Но според Денчев има и положителни страни на кризата. Сред тях са засилването на инвестиционния интерес към енергийния сектор, особено към т.нар. възобновяеми източници, по-голяма мотивация на потребителите да излязат на свободния пазар на електроенергия, спад на цените на първичните енергийни ресурси и повишаване на енергийната ефективност.
Денчев отдели голямо внимание на използването на възобновяеми енергийни източници.Той припомни, че според плана на ЕС до 2020 г. 20% от произвежданата енергия трябва да е именно от такива източници.
Приходите от АЕЦ "Белене" ще бъдат 50-60 млрд. евро за 60 години,
каза на кръглата маса представителят на консултантите по проекта АЕЦ "Белене" Богомил Манчев.
Вярно е, че съоръжението е скъпо, защото инвестиционният риск е висок, но цял свят го прави, каза Манчев. Европейската общност застава твърдо зад атомната енергетика. Тя е единственият начин да се намалят емисиите на въглероден двуокис.
Според изчисленията на консултантите, проектът има икономическа целесъобразност. Средно годишно неговият разход няма да надвишава 200 млн. евро - за гориво, заплати и поддръжка.
Строителството на ядрената централа подлежи на разрешителни режими, както всеки строеж, плюс оценка на безопасността и това е най-важното, каза Манчев.
По въпроса за икономическата целесъобразност има много спекулации, но засега са известни само две числа - 4 млрд. евро, каквато е цената, обявена от основния доставчик и 1,3 млрд. евро за разходите, които трябва да заплати собственикът - НЕК, за изграждане на допълнителна защита, присъединяване към електроразпределителната мрежа, консултантски услуги и инфраструктура.
АЕЦ "Белене" няма да има сключен договор с държавата за задължително изкупуване на електроенергията на определена цена, заяви той. Ще има договори, но с компании на свободния пазар, добави Манчев.
Срокът за изграждането на централата е 59 месеца след изсипването на първата кофа бетон, но това кога ще стане не знам, посочи Манчев. Според него държавата трябва да запази дела си от 51% в проекта.
В проекта е заложен срок за изплащане на инвестицията в рамките на 12 години, каза консултантът.
Прогнозата за приходи от АЕЦ "Белене" е несигурна
и зависи от конюнктурата на световните пазари, каза икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов.
Ако държавата финансира проекта, това ще е много голяма тежест за бюджета. Директен заем или държавна гаранция пък биха увеличили рисковете, които носят данъкоплатците и биха довели до по-лош кредитен рейтинг, отколкото държавата има в момента, коментира Ангелов.
Най-добре е рискът да бъде поет от самия проект, а не да се прехвърля на данъкоплатците, смята той.
Консултантите по проекта твърдят, че това е най-добрият проект за ядрена централа, но тогава би трябвало той да намери пазарно финансиране на нормални нива, посочи икономистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!