Кражбите на автомобили се увеличат с 7.6%, както и престъпленията, свързани с трафика и продажбата на наркотици - с близо една пета (с 21.1%).
В същото време данните показват, че престъпността като цяло намалява с 5.4%, а разкриваемостта се е увеличила с 4.4%.
Това става ясно от годишния отчет на прокуратурата, който ще се обсъжда в Народното събрание и във ВСС. Докладът е от 159 страници.
Според посоченото в тях т.нар. битова престъпност
съставлява над половината от престъпността в страната.
"Нивото на престъпността в страната продължава да се определя от основни криминогенни фактори, като високото ниво на безработица, концентрация на населението в големите градове и обезлюдяване на малките населени места", пише в доклада на държавното обвинение.
През 2015 година осъдените лица са общо 20 600, но зад решетките трябва да влязат 6860 души.
Близо 10% от тези хора (над 636 души) са успели да се укрият
от властите и наказанието им не е било приведено в изпълнение.
17 души са осъдени на затвор за корупционни престъпления през 2015 година
според годишния доклад.
Едва двама от тези 17 обаче са по знакови дела. Ефективно осъдените като част от организираната престъпност са 28 души, а за пране на пари са четирима.
От доклада става ясно, че четири пъти повече са се увеличили делата срещу магистрати, от тях 15 разследвания са водени срещу прокурори, 30 – срещу съдии и 5 – срещу следователи. На съд обаче са предадени едва 12 души, а петима са осъдени, макар и неокончателно.
Осъдителните присъди са точно 97.2% от всички присъди в страната. В същото време осъдителните присъди по делата за корупционни престъпления са 74.7%, срещу организираната престъпност са под 80%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!