К онституционният съд днес трябаше да излезе с решение по казуса с прекратяването на депутатските правомощия на Делян Пеевски, след като на 14 юни народни представители от БСП, ДПС и "Атака" го избраха за председател на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), но го отложи.
Очакването за днешно решение беше заради обявения на сайта на съда в интернет график за насрочените дела. Съдия докладчик по делото е Румен Ненков, който е внесъл в деловодството на съда готов проект за решение още на 22 юли.
Днес Конституционният съд реши, че ще изслуша Делян Пеевски на 8 октомври от 10 часа, обяви пред чакащите журналисти конституционният съдия Пламен Киров.
Очаква се тогава съдът да вземе своето решение.
Председателят на съда Димитър Токушев (назначен в Конституционния съд от президента Георги Първанов през 2006 г. ) е настоявал днес съдиите само да призоват Пеевски, ако желае да се яви пред съда и да даде лично обяснение, предполагат редакторите в сайта "Правен свят". Това отлага окончателното решение и очевидно задълбочава скандала в Конституционния съд, който се точи три месеца.
Докладчикът по делото Румен Ненков в отворено писмо изрази несъгласие с подхода на председателя Токушев и заяви, че е "абсурдно" да се приема отделно определение за призоваването на Пеевски като заинтересовано лице. Ненков смята, че е напълно достатъчно, каквато е била практиката досега, депутатът да се призове с едно писмо на председателя или докладчика. Ненков заяви, че не желае да носи отговорност за забавянето на делото, както и за авторитета на съда.
Според Ненков няма пречка решението да се гласува веднага щом бъде изслушан Пеевски, защото спорът е само правен, а решението е изградено върху установените като безспорни факти по делото.
На 14 юни Пеевски беше избран от парламента за шеф на ДАНС, закле се в пленарната зала на Народното събание и подписа клетвения лист. Веднага след това той влезе в кабинета си в държавната агенция, свика на съвещание всички директори и началниици на отдели.
В 15 часа същия ден Пеевски участва в качеството си на председател на ДАНС в съвещание в кабинета на Главния прокурор Сотир Цацаров заедно с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, на което те тримата "координирали работата си", обяви тогава пресцентърът на Прокуратурата в момента, когато на площад "Независимост" пред сградата на Министерския съвет вече се бяха събрали хиляди протестиращи граждани.
Изборът на Пеевски взриви обществото и предизвика невиждани масови протести не само срещу избора му, но и срещу всички действия на правителството, които продължават и до днес - вече 103-ти ден.
Изненаданите депутати от формиралото се мнозинство на БСП, ДПС и "Атака" бяха принудени да променят решението си, да оттеглят от поста своя избраник и след време да изберат друг - Владимир Писанчев - за председател на Държавната агенция "Национална сигурност."
На 21 юни депутати от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за установяване на несъвместимост и прекратяване на пълномощията на Делян Пеевски като народен представител.
Това искането беше направено на основание чл.72 от Конституцията и беше подписано от 96 народни представители. Според чл. 72 от Конституцията правомощията на народен представител се прекратяват при установяване на несъвместимост. А според Чл. 68 от Конституцията "народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която според закона е несъвместима с положението на народен представител".
След като Пеевски е положил клетва при избора му за председател на ДАНС, той няма как да се върне в Народното събрание, се твърди в искането.
На 21 юни решението на Народното събрание от 14 юни за назначаване на Делян Пеевски за шеф на ДАНС бе обнародвано в "Държавен вестник" заедно с решението за отмяна на това назначение.
От тогава до днес обаче председателят на ДПС Лютви Местан при всеки повод твърди, че Пеевски реално не бил встъпил в длъжността председател на ДАНС и имал право да продължи да бъде народен представител.
На 26 юни пък Конституционният съд образува още едно дело за тълкуване на чл. 72 от Конституцията по искане на 93-ма народни представители от "Коалиция за България" и Движение за права и свободи - също свързано с правомощията на Делян Пеевски.
Този член от Конституцията регламентира случаите, в които предсрочно се прекратяват пълномощията на народен представител - при подаване на оставка пред Народното събрание, при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание "лишаване от свобода" за умишлено престъпление, и други.
След образуването на двете дела председателят на Конституционния съд дълго време не насрочваше заседанието, макар въпросът да стои от началото на лятото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!