Незначителен брой българи биха емигрирали, за да се възползват от социалните системи на по-богатите държави от Европейския съюз.
Това показват резултатите на изследване на нагласите за емиграция в рамките на съюза, проведено от агенция АФИС по поръчка на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.
Според данните от изследването основният мотив за емиграция на българите е намирането на работа или получаването на по-високи доходи с професията, която практикуват в България.
При запазване на сегашните условия у нас може да се очаква около 17% от изследваната съвкупност от хора на възраст между 15 и 55 години през тази и следващите няколко години да проучват, подготвят и отчасти да осъществят временна или трайна миграция към друга държава от Европейския съюз.
Данните сочат, че за 78% от тях мотивът е да си намерят някаква или по-добра работа.
Едва 0,5% от анкетираните заявяват, че биха емигрирали, за да се възползват от социалните системи на по-богатите страни членки
В сравнение с други източноевропейски страни България поражда значително по-малък процент емиграция поради масовото притежаване на жилищата от техните обитатели (90%), е един от изводите на анализаторите.
Най-популярните дестинации за емиграция според изследването вече са Германия и Великобритания.
Това е съществена промяна в сравнение с времето преди кризата, когато на първо място бяха Испания, Гърция и Италия.
Причините са намаляващите доходи и нарастващият недостиг на работни места във втората група страни. Друга тенденция, която прави впечатление в изследването е, че
значително се увеличава делът на хората, които желаят да работят легално в страната домакин.
Две трети (64%) планират да започнат работа в чужбина с трудов договор, а още 15% очакват част от времето да работят без регистриран договор.
Едва 9% имат готовност през цялото време да работят нелегално, а 12% не отговарят на въпроса, показват данните на АФИС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!