Р едица държави и отделни градове въведоха свои изисквания за носенето на бурките. В началото на януари към местата, където се забранява забулването в определени обекти се присъединиха и райони от Италия. В началото на годината в Ломбардия забраниха носенето на хиджаб в болниците в района.
През последните седмици темата е бурно дискутирана и у нас след като главният прокурор Сотир Цацаров се обяви за промяна в Закона за вероизповеданията, като се намери точният баланс между религиозната свобода и защитата на обществото:
„Има изследвания на психолози, има изследвания на лекари. Този тип облекло не само ограничава движенията на жената, той уврежда и зрението“, заяви в студиото на „Здравей България“ богословът и журналист д-р Тони Николов по повод забулването на мюсюлманките у нас.
Той добави, че въпросното забулване, в което се прикриват дори очите се е разпространило късно в исляма, преди не повече от 25 години.
В момента редица държави, сред които и Франция вече налагат ограничения. Самият Николов припомни, че само през миналата година там са глобени над 600 жени, които са били навън с бурки:
„Това е нещо, с което европейските страни се сблъскаха сравнително скоро. Оттам нататък има законодателство“, допълни още богословът.
Именно приемането на правила е правен въпрос, коментира по темата адвокат Марин Марковски:
„Този въпрос не стои за нас, християнския свят. Той стои малко по-различно като се има предвид какво става. Защото под бурката може да се крие терорист. Там може да има и мъж. То е забранено от властите не само във Франция, а и в Белгия и някой провинции на Германия. И в Турция също е забранена бурката“.
Според него трябва да има текст в Закона за вероизповеданията, защото „едно е да водим дебат, друго е да имаме правно отношение“, допълни още Марковски.
Според него трябва да се дава право на религиозен избор, но това да е съобразено „с интересите на държавата“.
И допълни един друг момент, който все още се пропускал:
„Органите на реда имат право да извършат проверка на жената във всеки един момент. Дори пред мола. В същото време обаче според техните вярвания жената няма право да се докосва от чужди хора. Ами той арабина може да скочи, да го ударят по честта. Могат да станат много грозни, да не кажа опасни сцени“.
По тази причина варианта докато бъде създадено законово правило според адвоката е само един:
„Член 70-ти казва така – Ако не може да се извърши проверката, лицето се задържа за 24 часа“.
Въпреки това само преди ден забулени жени от Пазарджик обявиха, че са готови дори на бунт, ако бъдат задължени да се разбулят.
Целият дебат по темата вижте във видеото:
По повод бурките в училище, вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева пък заяви, че има наредба какъв трябва да бъде външният вид на ученика в час:
„Имаме светско образование и "такава манифестация на религиозни вярвания" не се предвижда, имаме наредба за това какъв трябва да бъде външният вид на ученика в училище. В нея се казва, че учениците трябва да имат приличен вид и с вида си не могат да излизат от рамките на това, което предполага законът и нормативите“, коментира казуса Кунева.
Тя коментира, че в България бурката никога не е била традиционен атрибут на мюсюлманската религия. Самата тя коментира преди дни като подкрепи мнението на тези, които са против забулването в страната.
Близо 9 хиляди българи пък се подписаха в петиция с искане бурките да бъдат забранени у нас.
Над 300 души пък са коментирали.
Вижте още за радикалния ислям у нас:
Мюфтийството няма да отстранява подсъдимите имами преди края на делото
Акция срещу привърженици на „Ислямска държава“, има задържани
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!