Д нес стана известно, че бизнесменът Спас Русев е подал най-добра оферта на търга, организиран от „ВТБ Капитал”, за продажбата на акциите на БТК. Общата стойност на сделката е 730 млн. евро. Кой е Спас Русев?
Името му се свързва, както с първите българи забогатели веднага след падането на комунизма, така и с правителството на НДСВ, начело със Симеон Сакскобургготски и по-специално с дошлия от Лондон финансов министър – Милен Велчев.
Русев обаче фактически не участва в напрегнатия политически живот в България. Не застава начело на партии и не заема държавни постове.
Спас Русев е от Перник, роден е на 4 юни 1954 г. Той е един от онези българи, които забогатяват непосредствено след краха на комунизма. От 1991 г. живее в Лондон, но голяма част от бизнес интересите му са свързани с България.
В политиката става известен с връзките си с президента Желю Желев, на когото е съветник от 1991 г. до 1992 г.
Русев е съосновател и председател на борда на една от най-успешните български ИТ компании - „Tелелинк” ЕАД - водещ системен интегратор в Източна Европа. Председател е и на „Либерис Медиа Груп България”.
С името на Спас Русев се свързват множество големи приватизационни сделки и придобивания от по-новата българска история. Той съветва водещи компании при стъпването им на български пазар, като американската Motorola, швейцарската Electrowatt и гръцката Intralot.
През 2012 г. Русев купува хотел „Радисън Блу” в центъра на София, а през 2013 г. придобива и столичния „Хилтън” за 24 млн. евро.
В най-емблематичното си публично изказване бизнесменът многозначително заявява: „Мога да се обадя, на който и да е политик в България”.
Друг случай, когато той влиза в прожектора на медиите, предизвиквайки скандал, е гостуване в предаването „Тази неделя” на bTV, където заявява: „Като грешка отчитам, че заведох Иван Тодоров на среща с Бойко Борисов. С него обаче не бяхме чак толкова близки.”
Иначе в английската столица Русев е известен като филантроп. С жена си Диляна Русев са страстни колекционери на книги и съвременно изкуство. Заможното семейство подкрепя млади художници, организира изложби и културни събития.
Спас Русев е и сред големите покровители на Института за съвременно изкуство във Великобритания. Негова страст е създаването на уникална колекция от първи издания на книги на Нобелови лауреати.
В сделката за БТК Спас Русев участва като представител на миноритарните акционери в дружеството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!