Д имитър Николов предстои да бъде 12-и клас в Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Технически университет София, а вече се занимава с различни проекти свързани с уеб сайтове и мобилни приложения и може да бъде определен като млад ИТ специалист.
„Проектът върху, който работя в момента се казва Gamegains и представлява онлайн платформа за монетизация на виртуално игрално време.
С други думи - възможност на запалените геймъри да изкарват пари от играенето на любимите си игри“, обяснява Димитър в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Той описва обучението си като изключително интересно и практически полезно.
Участвал е в редица състезания и хакатони, на които училището много държи.
„По-голямата част от всекидневието ни вече минава пред компютрите и смарт устройствата.
Предполагам на хората им става все по-интересно как точно се случва всичко в тях и затова последните годините тази професия става все по-предпочитана“, смята младият програмист.
Технологиите са нещо, без което не можем да си представим живота, тъй като те са неизменна част от нашето ежедневие и определят бъдещето ни.
Информационните технологии (ИТ) са бранш, който въпреки кризата продължава да се развива добре, както по света, така и у нас.
5 мита, които ще възпрепятстват кариерата ви на програмисти
Във видеото по-горе може да видите класация на топ 10 желани училища след първото класиране
Стартовата работна заплата в ИТ сектора е значително над средната за страната ни, а редица млади хора се ориентират към професионално развитие в тази сфера.
За първа година ТУЕС участва в класацията за най-желаните училища в София от седмокласниците и заема 4-то място като измести Испанската езикова гимназия.
“Интересът към училището през последните години е огромен. За едно място се борят между 6-7 кандидатстващи.
Учениците ни показват изключително високи резултати на различни състезания и олимпиади. На националното състезание по Компютърни мрежи през изминалата учебна година в първите 20, 18 от учениците бяха от ТУЕС“, заяви пред Vesti.bg директорът на учебното заведение доц. д-р инж. Стела Стефанова.
Броят на младите момичета, които искат да стана ИТ специалисти също нараства и те бързо успяват да се реализират в бранша.
„Подходът ни на обучение е различен. При нас преподават университетски преподаватели и млади професионалисти, които са завършили ТУЕС преди години“, допълни доц. Стефанова.
Защо избрах да се върна в България? Вижте три вдъхновяващи истории
На 15 септември Атанас Атанасов за пръв път ще влезе в класната стая на ТУЕС. Ученикът кандидатства с голямо желание и е изключително щастлив, когато разбира, че е приет в желаното училище.
„От малък играя много видео игри и мечтата ми е един ден аз да се науча да ги правя. Това е една от причините заради която искам да уча в ТУЕС.
Също така смятам, че програмирането ще ми даде един добър старт в живота“, споделя бъдещият осмокласник.
Наско очаква да срещне много интересни хора, както сред съучениците си, така и сред учителите.
Кои са най-търсените професии от българите
Как в България 7-годишни деца се учат да програмират
„Учебната ни година започва със зелено училище в станцията на ТУ в Семково, което очаквам с нетърпение. Смятам че това е прекрасна възможност всички ученици и учители да се запознаят. Не съм чул за такава практика в друго училище в София“, разказва развълнувано той.
Бъдещите ученици на едно от най-желаните училища в столицата са изключително мотивирани и амбицирани за своето развитие като ИТ специалисти.
А какво споделят настоящи и вече завършили възпитаници на учебното заведение ще прочетете в следващите редове.
Интересна е историята на Адриана и Теодор Панайотови, които са завършили ТУЕС преди 11 години. Двамата се запознават в училище още през 2001 г. и са близки приятели през годините си на обучение.
След като завършват ТУЕС в един момент заживяват заедно, а днес имат две момиченца – Дара и Хана.
Адриана в момента работи с дигиталния шампион на България, Гергана Паси, за постигането на приоритетите, заложени в Цифровата програма на Европа и популяризиране на дигиталните умения и технологиите на регионално и европейско ниво.
А също така развива и CoderDojo България - безплатни курсове по програмиране за деца от най-ранна възраст.
Нейният съпруг Теодор от малък е привлечен от информационните технологии. Още на 13 г. е записан в една от академиите на Cisco, а на 20 г. е сред най-младите CCIE сертифицирани експерти в света и става Cisco System инструктор.
Технологиите, които ще променят света до 2055 г.
Компютърни игри ще учат хората как да взимат решения
Водил е обучения в над 20 държави на компании като - Mtel, Макс, Telenor, HPE, British Telecom и др.
В момента той е изпълнителен директор на CourseDot и посланик на Singularity University в София.
„Изживяхме страхотни моменти в ТУЕС. Със съпругата ми бяхме в различни класове, но имахме общи предмети.
Двамата отлично се допълваме. Обичаме да караме ски, и уинд сърф“, споделя Теодор.
Едва на 8 г. по-голямата от дъщерите им Дара вече има базови умения по програмиране и знае какво е цикъл и променлива.
Гордият баща смята, че всеки човек трябва да знае как технологиите променят живота ни.
„Технологиите се движат доста бързо и всички особено в нашия бизнес трябва да се преквалифицират непрекъснато“, категоричен е той.
През последните 7 години няма ден, в който Теодор да не е работил. Професията му позволява да върши своите задължения почти навсякъде.
ИТ бизнесът е безкраен, а недостигът на квалифицирани специалисти е огромен. Освен това в България има международен пазар, който може да обхване много други държави и са нужни повече професионалисти.
„Бъдещето ни е в наши ръце, а на децата трябва по-често да се дават за пример хора, които успешно реализират идеите си и се стремят да направят нещо глобално“, убеден е Панайотов.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!