Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА) не ограничава свободата в интернет и няма да доведе до закриване на интернет сайтове, потребители в интернет ще продължат да използват информацията както и досега, смята министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Четири парламентарни комисии изслушаха днес представители на различни организации и експерти, както и двама министри за АСТА.
Теодор Захов, председател на Българската асоциация по информационни технологии, каза, че в частта, която касае технологиите (не само за интернет), АСТА съдържа рестриктивни текстове. Те биха довели до ограничаване на технологичното развитие на държавата.
"Това, че ние няма да си променим законодателството на база АСТА, нищо не означава. Ние ще трябва да се съобразяваме с неговите клаузи. С АСТА бихме въвели едно споразумение, което да възпрепятства българското технологично развитие. По-важно е да имаме свобода на използване на информацията. Не бива да се ограничават основни естествени права", категоричен бе Захов.
Константин Павлов от Фондация "14-ти януари" напомни, че Полша и Чехия са спрели процедурите по АСТА.
"Има огромна нужда от реформа в областта на авторските и сродните права. Не може до всеки телефон и компютър да се сложи полицай", посочи Павлов.
Според Сдружението за електронни комуникации АСТА създава предпоставки за промяна в много други закони.
Георги Димитров, юрист, представител на Фондация "Проинтернет", заяви, че въпросът е не дали трябва да има защита на авторските права, а при ратифицираните на този закон трябва да се отчете до каква степен са ясни разпоредбите на АСТА и дали няма да взелат в противоречие с българското законодателство.
Янаки Ганчев, председател на УС на Асоциацията на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги, попита хората в залата "Има ли някой, който не е ползвал, не е свалял, не е споделял файлове музика?". Според него АСТА не бива да бъде ратифицирана в българския парламент.
"Това споразумение дава възможност за толкова широко тълкувание, че ще създаде предпоставки за много рестриктивни закони, каквато практика в нашата страна вече има", поясни Ганчев. Според него би следвало Народното събрание да се обърне към европейските институции или да се изчака решението на Европейския парламент.
България е подписала споразумението на 26 януари под условие и предстои АСТА да се ратифицира от парламента. Дотогава
ще има публичен дебат по темата, каза министър Трайков
и напомни, че АСТА има за цел да защити правата на интелектуалната собственост.
Според Трайков споразумението ще помогне високите изисквания за защита на интелектуалната собственост, които важат в ЕС, да се превърнат в световен стандарт и това ще е от полза и за българската икономика.
Няма да бъдат нарушени гражданските права и не би трябвало да се промени ежедневието на потребителите, посочи той.
Министърът на културата Вежди Рашидов напомни, че сме изправени пред деликатен казус - да се защитят авторите да получават възнаграждения за своя труд и в същото време да се защитят правата на потребителите в интернет.
Заставам зад безусловното право на всички в интернет да общуват, да не се заплашват личните данни на потребителите, каза Рашидов. Младите хора няма да бъдат преследвани заради това, че споделят в интернет информация.
Творците се ползват с уважение и известност, но не така стои въпросът с авторските им права, тези хора трябва да получават средства за труда си. Трябва да гарантираме на своите артисти правото да преживяват от своя труд, настоя министърът.
Радослав Стоянов, представител на неформалната организация, която подготвя протести заради АСТА, заяви, че ако споразумението бъде ратифицирано от парламента, 650 000 души, които всеки ден влизат в сайта "Замунда" и свалят филми, ще бъдат обявени за престъпници.
"Няма нищо лошо всеки да получава заслуженото, само че нека това да не бъде с цената на правата на всички. Нека първо да осигурим гражданските права онлайн, а след това търговските", каза Стоянов.
За 11 февруари се подготвят организирани протести в 197 европейски града и в 15 града в България, над 50 000 души са потвърдили съпричастността си към каузата, посочи Стоянов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!