З апомнихме 2014 като годината на големите наводнения. Половин България беше под вода.
На 19 юни вечерта Варна бе пометена от потоп, като най-тежки бяха пораженията в квартал Аспарухово – десет жертви и почти пълно опустошение.
Помните ли Коцето - малкият голям герой от Варна
Какво остана след потопа във Варна?
Цяла Североизточна България бе залята от сериозни наводнения - най-много дъжд се изля в Шабла, Добрич също обяви бедствено положение с две жертви и блокирани пътища и обществен живот.
Последваха Мизия, Бургас, Хасково, Габрово, Велико Търново, Бяла Слатина, Приморско. И навсякъде историите са едни и същи - опустошение, разруха, безпомощност...
Жена дари последните си 4 лв. за пострадалите в Мизия
Година от наводнението в Мизия - страх, болка и гняв
Но имаше още нещо, което придошлите води отнесоха със себе си – и това беше често споделяното разбиране, че ние, българите, не сме солидарни, не се грижим един за друг и гледаме предимно себе си. Ден след трагедията във Варна хиляди доброволци от цялата страна започнаха да се стичат в морската ни столица, за да помагат на бедстващите хора.
А по всички национални телевизии се появи DMS ZAEDNO – и кампанията „Заедно в бедствието“ за часове се превърна в национална кауза. За няколко кратки месеца българските граждани дариха с есемеси и по банков път над 1 213 000 лева и още предметни дарения на стойност над 71 000 лева за най-засегнатите във Варна, Добрич, Дряново, Велико Търново, Мизия, Своге.
По този начин най-голямата DMS кампания в историята на единния дарителски номер се превърна в надежда за хиляди хора – във Велико Търново 138 домакинства получиха ваучери за мебели и бяла техника, 439 домакинства в Добрич и 39 в Дряново получиха финансова подкрепа, на повече от 90 души в Мизия, настанени във фургони и в социалното общежитие, бяха поети сметките за отопление и вода за 6 месеца, а 350 души получаваха хранителни пакети с дарения в храни и ваучери с помощта на Българската хранителна банка.
Във Варна бяха закупени 8 апартамента в район Аспарухово. С помощта на администрацията в тях бяха настанени 8 семейства с тежък социален и здравословен статус - хора с увреждания, възрастни хора, семейства с деца в училищна възраст.
С малка част от средствата беше купено оборудване за доброволците във Варна и Добрич – лопати, маски, ръкавици и др., което после бе транспортирано до Мизия.
Кампанията "Заедно в бедствието" бе инициирана от NOVA и БНР и подкрепена от много други медии, а изразходването на средствата се управляваше от обществен съвет.
И така, през 2014 г. българите доказахме, не на думи, а с дела, че не сме забравили какво е съпричастност и щедрост.
Вижте още истории как човешката добрина, съпричасност и солидарност решават проблеми
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!