К НСБ смята, че има минимален пакет от закони, които трябва да бъдат приети преди разпускането на парламента, за да се осигури работата на институциите след това.
"Преди да подаде оставка, вицепремиерът Пламен Орешарски трябва да даде пълен отчет за финансовото състояние в държавата", категорично заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
"Приходите и разходите на бюджета, дефицитът, заемите, разбирай в какво състояние е дългът и фискалният резерв, както и в какво състояние са ключови договори в енергийния сектор - "Южен поток", 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и други такива, които могат да генерират огромни задължения или нови договори в тези области и при чистка", смята още Димитров, цитиран от БНР.
Според синдикалиста състоянието на НЕК е тревожно, заради това предложението е парламентарни и извънпарламентарни сили да постигнат консенсус за изтегляне на нов държавен дълг, който да покрие половината от дълговете на електрическата компания и да се гарантира, че в страната ще има ток за потребителите.
"За да може тя да продължи да функционира, да разплаща към тецовете, а те към мините, изобщо, да може да сме сигурни, че тя ще работи. Надявам се, че няма да бъдем принудени в следващите седмици и месеци да последваме нашите гръцки колеги със стачка в енергетиката", каза Димитров.
От КНСБ предлагат още до края на 2018 г. да няма нарастване на възрастта за пенсиониране за трите категории труд и да остане само нарастването на стажа с по четири месеца на година.
"Това е разумният подход, който ще даде възможност за по-балансирано и по-приемливо развитие на пенсионната система, по-голяма яснота още от началото на следващата година за първите стъпки, които чакат българите", категоричен е Димитров.
Той смята, че от началото на следващата година професионалните фондове могат да започнат да плащат пенсии на работилите първа и втора категория труд, но само в размер, който е натрупан в личните партиди на хората. Останалата сума трябва да се доплаща от държавното осигуряване.
"Ако се запази приетият от правителството план минималната заплата от догодина да стане 380 лева, трябва да се договорят и по-високи минимални осигурителни прагове, категории персонал и сектори от икономиката", допълни Димитров.
Президентът на КНСБ коментира това в отговор на призива на бизнеса минималните осигуровки през 2014 г. да се запазят на сегашното ниво, а в закъсалите сектори дори да се намалят. Според него, няма гаранция, че новите управляващи ще съхранят темпа на нарастване на минималната заплата, но ако го ограничат, ще срещнат отпора на синдикатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!