Не съм съгласна програмите по български език и литература (БЕЛ) да бъдат пуснати в този вид за широко обсъждане и затова предлагам да се отдели още малко време, за да се предложи на експерти, на регионалните инспекторати по образованието, на преподаватели, които да кажат кои произведения, според учителите от различните региони, трябва да бъдат включени в програмите.
Това заяви на пресконференция министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова.
Тя посочи например, че може да се реши кое произведение да бъде
включено в програмата -
"Тютюн" или "Осъдени души"
на Димитър Димов.
Министерство на образованието и науката (МОН) ще получи писмата с тези предложения, за да ги добави към проектите за програмите по БЕЛ. Това означава преработване на програмите и след това те да се "пуснат" за национално обсъждане.
Тази процедура обаче няма да се прилага за проектите на програмите по другите учебни предмети, които не са предизвикали такъв обществен интерес, коментира министър Клисарова.
Попитана колко ще струва това преработване, тя отговори, че "няма да струва много или ще струва почти нищо, защото ще се използва връзката в интернет между регионалните инспекторати по образованието". Обаче ще е необходимо време, за да се преработят програмите по БЕЛ, като цялата информация първо ще бъде събрана в инспекторатите по образованието в страната и после ще бъде обработена в МОН, обясни министър Клисарова. Тя предположи, че процедурата няма да може да се осъществи преди 15 септември.
На въпрос кой от участниците в проекта е дал идеята
да отпаднат творби на Ботев, образователният министър каза, че
няма протокол и й е било отговорено, че решението е "взето след
дискусия". Няма стенограма за обсъжданията на програмите, в
които са участвали и 20-те методици по БЕЛ, добави проф.
Клисарова. На журналистите на пресконференцията в МОН беше
раздаден и списък с имената на тези 20 методици, предложили
замяна на едни произведения с други
на Ботев, Димитър Димов, Вапцаров. Сред тях са Клео Протохристова, Адрияна Дамянова, Татяна Ангелова, Фани Бойкова, Борислав Борисов.
Министър Клисарова каза, че по проекта "не са били махани произведения по идеологически причини, а защото участниците в него са искали да намалят обема на преподавания материал".
Ръководителят на проекта Евгения Костадинова обясни, че изборът на външни методици по БЕЛ е направен чрез обява, публикувана на сайта на МОН. По думите й в нея са заложени изисквания към специалистите, които искат да участват в разработването на учебни програми. Едно от тези изисквания е за стаж от осем години в системата на образованието, друго изискване е да са действащи учители или преподаватели във висши училища, както и да имат методически разработки за обучението по съответния предмет и да са участвали в комисии за разработване на изпитни задачи.
Изпълнението на проекта за промяна в учебните планове и програми по БЕЛ е по ОП "Развитие на човешките ресурси" и е възложено със заповед на министъра на образованието, младежта и науката през март 2012 г., стана ясно още на пресконференцията на министър Клисарова.
По думите й след разработването на
програмата по БЕЛ е имало
две обсъждания -
на 7 март 2013 г. и на 26 март 2013 г. На първото са присъствали 87 специалисти, а на второто - 61 специалисти. Възнаграждения от оперативната програма са получили само 20 методици по БЕЛ, или това са общо 41 288 лева.
Проектите на програмите по БЕЛ са били публикувани на сайта
на МОМН, защото това е било задължително изискване за
публичност, заложено по европейския проект, обясни министър
Клисарова. Тя съобщи, че докладът за публикуването на програмите
е подписан от зам.-министъра на образованието, младежта и
науката Мариана Банчева на 17 май 2013 г., с разрешението на
министър Николай Милошев. "Програмите са публикувани 12 дни
преди идването на нашето правителство", подчерта Клисарова.
За публикуването на програмите не мога да поискам отговорност от служебния министър на образованието и от неговия заместник, но съм
поискала писмени обяснения от ръководителя на
проекта Евгения Костадинова
и от другите експерти от МОМН, сега МОН, участващи в проекта - Александър Трингов, Милена Иванова и Красимира Александрова, каза министър Клисарова. Тя обясни, че за тези експерти е започнала процедура "по търсене на дисциплинарна отговорност". След като се получат писмените обяснения от четиримата експерти, ще се събере дисциплинарният съвет, по Закона за държавния служител, който ще разгледа тези обяснения и ще установи степента на нарушението, заяви министър Клисарова. Тя добави, че дисциплинарният съвет ще й предложи какво да бъде наказанието, за да вземе решение, като министър на образованието.
Попитана какво е нарушението, Анелия Клисарова отговори, че като нов министър на образованието не е била информирана за толкова важен въпрос, свързан с публикуването на проектите на програмите по БЕЛ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!