К атегорично, щом ректорите са решили, че няма да има университетски борд, както предвиждаше проектът на стратегията за висшето образование (2014-2020 г.), няма да го има. Това заяви на пресконференция в МОН министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова, след като днес в Министерския съвет тя представи проекта на стратегията в присъствието на премиера Пламен Орешарски и на ректори.
В проекта на стратегията се предвиждаше да има нов управленски орган в университетите - университетски борд, с президент и със 70% външни членове. На дискусията в МС председателят на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев каза, че
ако университетският борд стане факт, няма да има автономия на вузовете и ректорите ще бъдат назначавани.
На пресконференцията в МОН ректорът на СУ проф. Иван Илчев каза, че от 2004 г. се говори за стратегия за висшето образование и е добре, че най-после е представен проектът за нея. За да бъде действена стратегията и "да не събира прах по чекмеджетата", всяка точка в нея трябва да бъде допълнена от мерки, заяви проф. Илчев. Винаги съм казвал, че парите за образование не са много, но ние ги пилеем по безумен начин, добави той. В бюджета за образование за следващата година са предвидени някои малко стъпки в тази насока, но те можеха да са по-решителни, коментира ректорът на СУ.
За подобряване на качеството на висшето образование у нас ще бъдат отделени и пари от бюджета, и няма да се разчита само на европейските средства по бъдещата оперативна програма, стана ясно на срещата на премиера Пламен Орешарски с ректори на висшите учебни заведения и учени. На нея се обсъжда проект на стратегия за развитието на висшето образование, основната цел на която е да се повиши процентът на младежите, които завършват университет. Сега показателят е 26,9, а през 2020 г. трябва да е 36%.
"Факт е, че една голяма част от младите ни хора предпочитат да завършват висше образование навън. Ние трябва да направим така, че
да приравним качеството на висшето образование до водещите университетски центрове
и по този начин съм убеден, че ще привлечем и достатъчно външни студенти, за които завършването на българско висше учебно заведение ще бъде гордост и чест", заяви Орешарски.
Това, което аз мога да ви гарантирам, е, че образованието ще продължи да бъде приоритетна сфера, посочи премиерът.
Образователният министър Анелия Клисарова представи проекта на стратегия и основните проблеми, които трябва да се решат, като акцентира върху вътрешните диспропорции в системата.
Сред тях са: затруднен достъп на младежи, които са от нискодоходните групи, нарастващи предпочитания сред младите хора за получаване на висше образование извън страната. Драстично е и разминаването между профила на подготвените специалности във висшите училища и реалното търсене на пазара.
По-малко от 30% от завършилите студенти се реализират в съответното професионално направление.
Явно заявихме намеренията на нашето правителство, че има желание да увеличи поръчките и финансовите стимули за държавните висши училища по професии с хроничен дефицит.
Въпреки многото висши училища у нас - 51, имаме нисък дял на придобилите висше образование, като в момента той е 26,9% за хората на възраст между 30 и 34 години, каза Клисарова. В дадени университети има влошени пропорции между броя на преподавателите и студентите или в броя на завършилите средно образование спрямо обявените места за прием на студенти във висшите училища, заяви министърът. Тя добави, че през тази година в много от университетите имаше повече места за прием, отколкото кандидат-студенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!