С тотици жени и деца в България се сблъскват с агресия у дома. Домашното насилие може да се случи на всеки.
През последната година случаите на агресия зачестиха и шокираха със своята бруталност и показност.
Преди дни Бела - млада майка бе залята с киселина, а предполагаемият извършител е нейният съпруг.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА БЕЛА ПРЕДИ И СЛЕД ЗАЛИВАНЕТО С КИСЕЛИНА
През последните месеци две жени бяха жестоко убити от своите мъже въпреки подаваните сигнали към полицията.
Къде да потърсим помощ и каква е ролята на институциите ще научим от български специалисти в областта.
„Изключително важно е да се знае, че когато е премината границата на обидите, униженията и има посегателство, задължително трябва да се търси помощ.
Освен разговор със специалисти е нужно и да се подават сигнали към полицията и жалби в прокуратурата“, коментира д-р Росанка Венелинова пред Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Екзекуция след 4 жалби: защо беше убита Елена
Защо в България мъжете бият и убиват жени
Д-р Венелинова е психиатър и изпълнителен директор на фондация Център „Надя“, която помага на жени, преживели физическо, сексуално и психологическо насилие.
В страната ни са се увеличили службите и неправителствените организации, които имат програми за подпомагане на жертви, където може да им бъде предоставено временно настаняване, безплатна консултация с психолози, юристи и адвокати, за да са наясно какви стъпки могат да предприемат.
„Има срок, ако се случи един акт на насилие, трябва в рамките на 1 месец да се подаде молба, придружена със съдебно медицинско“, посочи д-р Венелинова.
Детето, което е свидетел на насилие в дома, в училище е възможно да започне да упражнява агресия, а като порасне може да пренесе този модел и в собственото си семейство.
„Това не е индивидуален проблем, а наистина проблем на цялото общество“, допълни д-р Венелинова.
Пострадалите лица трябва бъдат малко по-смели и да търсят начин за споделяне, но всичко е свързано главно с чувството на страх и вина.
Понякога това изчакване, за да има мир в семейството, води до по-лоши последствия.
„Най-рисковият момент за жената е, когато тя се раздели с мъжа си и прави опит да се спаси от ситуацията на насилие.
В този етап може да се свържат с нас по горещата ни денонощна линия и да се обърне към съда за незабавна защита, за да бъде издадена ограничителна заповед."
ООН се занимава с насилието над жени в България
Парламентът избира: "Трети пол" или домашно насилие
"Нейното нарушаване е престъпление по НК, т.е. е криминализирано“, обясни адв. Диляна Маркова, експерт по международни програми и достъпничество във Фондация "Асоциация Анимус".
Горещата телефонна линия за пострадали от насилие: 0800 1 86 76; 02 981 76 86
Специалистите са на мнение, че трябва да се работи върху проследяването и упражняването на контрол, защото законите ги има, но основният въпрос е как те се прилагат на практика.
За съжаление ставаме свидетели и на жестоки убийства като това на Елена в кв. Лагера и Виола, които показват, че въпреки ограничителните заповеди, които жертвите са имали и са подавали сигнали до МВР за нарушението им, не успяват да запазят живота и здравето им.
„Институциите работят, когато имат навременна реакция и адекватни присъди“, казва д-р Венелинова.
Жестокото посегателство срещу 32-годишната Бела от Велинград в рамките на няколко месеца ще се превърне в поредния случай на агресия към жена.
„След подобен акт отново се повдига темата за необходимостта от по-строги мерки за борба с подобни случаи.
Прилагането на конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (по-известна като Истанбулската конвенция) ще изисква по-ефективна работа от страна на институциите и ще въведе законови промени“, обясни юристът Вяра Савова, специализирала права на човека в Лондон.
След като я заляха с киселина, тя пак е красива
Най-опасното място за една жена на света
Адв. Диляна Маркова също е на мнение, че докато не се въведе Истанбулската конвенция, защитата в България е частична.
Към момента в държавата по никакъв начин една жена не може да се бори срещу преследването, а това е все по-често срещана форма на тормоз. След присъединяване към конвенцията, криминализирането на определени форми на насилие е задължително.
„Ако Истанбулската конвенция е била приета, множество от тези случаи, на които ние ставаме свидетели, може би щяха да бъдат предотвратени“, коментира г-жа Маркова.
Всяка четвърта българка е жертва на домашно насилие – физическо или психологическо, сочи изследване на Европейската агенция за защита на правата на човека. В България заливането с киселина са сравнително редки случаи, но в световен мащаб се наблюдава увеличение на употребата на киселина и други корозивни субстанции с цел атака и нараняване на жертви.
В Индия изнасилиха групово жена за наказание
Изповедта на Мадона: Изнасилиха ме, когато пристигнах в Ню Йорк
„В Лондон например се наблюдава удвояване на подобни нападения в рамките само на няколко години. Най-често извършителите се насочват към лицата на жертвите си, с което действие целят да обезобразят и оставят трайна, видима следа, която да носи дългосрочни негативни последици, като социална изолация например“, допълни Вяра Савова.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!