К ЕВР отложи увеличението на цените на парното и топлата вода с три дни. Енергийният регулатор трябваше днес да реши какво да бъде конкретното нарастване в стойността на комуналните услуги по региони.
Участвалите в днешното заседание представители на граждански организации, енергийни дружества и държавни институции ще могат да изложат становищата си писмено в еднодневен срок. Окончателното решение ще се вземе от КЕВР този петък (7 април) при закрити врати.
Днешното заседание беше съпътствано от протест пред сградата на комисията. Около 150 човека направиха символично погребение на "Топлофикация", а за кратко затвориха и движението по бул. "Дондуков". Според тях увеличението на цените означава геноцид над бедната част от българите.
То следва от решението на КЕВР от миналата седмица, с което цената на природния газ беше увеличена с 30% от 1 април. Скока при услугите на Топлофикация ще е между 18 и 38% в различните региони. За София то вероятно ще е 23%.
При недоволните е и омбудсманът Мая Манолова, според която увеличение на цената на парното и топлата вода не е необходимо.
Очаква се заради увеличението на газа да нараснат и цените на някои хранителни и битови стоки. От комисията считат, че към този момент цената на газа вече няма как да остане същата.
Протестиращите искат цялостна отмяна на увеличението на цената на синьото гориво, както и тези на битовите услуги.
Нинова: КЕВР обслужи ГЕРБ предизборно
Сходно искане отправят и от БСП. Енергийният регулатор обслужи ГЕРБ като не вдигна цената на газа през зимата, а го направи след изборите. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. През декември, при поискано увеличение на цената на газа от 18%, КЕВР я намалява с 3% предизборно и в услуга на една политическа партия, изтъкна Нинова.
Остра реакция на цените в България: Решението е взето непрозрачно
Храни и услуги ще поскъпнат заедно с природния газ
Според Нинова, пропуснатото коригиране от 18% през зимата води до шоковия скок с 30% сега. Лидерът на БСП прибавя, че решението е взето от КЕВР "на тъмно" и заради политическата кампания е пренебрегната нуждата от обществено обсъждане.
От "столетницата" искат сегашното решение да се отмени, а ново да се вземе след нужните дискусии.
" Хората, живеещи с доходи под границата на бедност, а тя е 314 лева, са 1,6 млн. души. Почти ¼ от българите са под прага на бедността. Този скок на цените ще се отрази негативно на живота на тези хора", заяви Нинова.
Ако решението остане в сила, то служебното правителство трябва да предприеме мерки, с които да компенсира въздействието от увеличението върху бизнеса и гражданите. Същото трябва да се случи и ако ГЕРБ успее бързо да състави кабинет, каза още лидерът на БСП.
Омбудсманът: Увеличение не е нужно
"Нашите разчети показват, че повишаване на цената на парното в момента не е необходимо", заяви омбудсманът Мая Манолова, която разговаря с протестиращите пред централата на КЕВР.
„След като беше оставен буфер в цената на парното при намаляването на цената на природния газ и беше увеличена печалбата за сметка на столичани, сега не би следвало да се пипат цените на парното“, заяви Манолова.
Разчетите на екипа на омбудсмана показват, че от април 2014 до април 2017 година цената на природния газ е намалена с близо 87%. За същия период спада на цената на парното и топлата вода е с 21%.
"Според твърденията на КЕВР природният газ представлява 57% от разходите на топлофикация, тоест намалението на парното би трябвало да бъде в рамките на 49%, а е направено само в рамките на 21%. Тоест през тези две години, в които намалява газта на „Топлофикация“ и е оставен буфер от 27,67%. Това е процент, с който тя се е обогатила и е спонсорирана от джобовете на столичани. Сега исканото увеличение с още 22% означава 50% необосновано повишаване на сметките за парно“, заяви Манолова пред журналисти на протеста.
И ГЕРБ е против новите цени
Трябва да се намерят резерви в „Булгаргаз“ и да се преразгледа искането за увеличаване на цената на газа с близо 30%. Това казаха на пресконференция в централата на ГЕРБ Томислав Дончев и Теменужка Петкова.
„Евентуално увеличение на цената на газа с една трета е абсолютно неприемливо и за гражданите и за бизнеса“, коментира Дончев. Според него цената на енергийните ресурси е ключов фактор за конкурентоспособността на българската икономика и за покупателната способност на гражданите.
Теменужка Петкова посочи, че това увеличение се извършва в условията на служебно правителство, което е лишено от парламентарен контрол и не е ангажирано да дава обяснения пред българското общество как точно се стигна до това увеличение на цените на природния газ.
Тя посочи, че е изненадана от реакцията на БСП и Корнелия Нинова, защото не бива да се забравя, че служебното правителство не е на някой друг, а на БСП. „В тази връзка истински притесните за това, какво се случва, сме ние от ГЕРБ“, каза Петкова.
Според нея е интересно, че този ход на служебното правителство се случва броени дни преди ГЕРБ да направи кабинет. „Възприемаме това като капан, в който ще бъде поставено едно следващо управление на ГЕРБ“, каза Петкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!