Плешица е починал в понеделник в Букурещ в болница на румънските разузнавателни служби, където бил лекуван от различни заболявания, в това число диабет. Днес генералът ще бъде погребан в родния си град Куртя де Арджеш.
Генерал Николае Плешица оглавяваше службата за външно разузнаване на Секуритате в периода от 1980 до 1984 г. Той се прочу заради контактите си с венецуелския терорист Илич Рамирес Санчес, известен като Карлос Чакала, нает от Секуритате по заповед на Николае Чаушеску, за да убие румънски дисиденти във Франция и да бомбардира бюрото в Мюнхен на радио „Свободна Европа" през 1981 г.
Деветима души бяха ранени при нападението срещу радиото.
През 1998 г. Плешица призна, че Чаушеску му наредил да осигури временно убежище на Санчес в Румъния след нападението срещу „Свободна Европа".
След революцията от 1989 г. в Румъния и разстрела на Чаушеску и жена му срещу Плешица започна съдебен процес за това, че е замесен в нападението срещу радио „Свободна Европа". Процесът бе спиран няколко пъти, а по-рано тази година Плешица бе признат за невинен.
В интервю, дадено през през 1999 г. Плешица заяви, че Чаушеску имал "специални отношения" с френския президент Франсоа Митеран и му дал поне 400 хил. долара за президентската му кампания през 1981 г.
След падането на комунизма генералът продължи да живее във вила в Букурещ, вероятно подарена му от Чаушеску. Пенсията му бе една от най-високите в Румъния - 6500 леи (1550 евро), което е повече от шест пъти над средната румънска пенсия.
Роден на 16 април 1929 г., Плешица е бил вербуван от Секуритате още като тийнейджър, а след това израства в йерархията на службата като съдейства за потушаването на съпротивата срещу комунистите в трансилвански планински райони през 50-те години на миналия век.
В продължение на повече от 20 години Карлос си беше изградил слава с убийства, бомби и изнудване и всеки път безпрепятствено успяваше да се измъкне както заради влиятелните си поддръжници в комунистическите държави, така и заради грешки на специалните служби в Западна Европа.
Карлос няколко пъти е посещавал и София, се разбра, когато бяха разсекретени документи на Държавна сигурност. Първата му визита била на 17 декември 1983 г., когато Чакала пристигнал с йеменски дипломатически паспорт.
Както и другите международни престъпници по онова време (напр. Али Агджа), важният гост бил настанен в хотел "Витоша Ню Отани", старателно обслужван от Държавна сигурност. На другия ден Карлос напуснал страната, но се върнал седмица по-късно. През март 1984 отново минал транзитнво през София на път за Будапеща.
При тези посещения той бил следен от агенти на Второ главно управление, а операцията имала кодово наименование "Рисове".
Според разработката Карлос се опитвал да създаде ядро на своята група в София, както и да внесе 30 хил. долара в българска банка.
Карлос беше арестуван през август 1994 г. при операция на френските специални части в Судан, командвана от известния антитерорист Жан-Луи Брюгиер.
В момента излежава доживотна присъда във френски затвор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!