Д оклад на Световната банка, който предстои да излезе, показва, че 40 на сто от българите живеят в бедност или в риск от бедност. Това заяви пред журналисти вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин в Стара Загора, предаде БНР.
В периода преди кризата бедните у нас са били 16,5%. Сега вече са 18%, посочи още Калфин.
Според министъра България се управлява зле:
"Защото няма визия, защото всяка следваща власт започва от нула. Сега поне тази широка коалиционна формула пази някакви баланси", заяви Калфин.
За данъчната политика в България министърът на труда и социалната политика коментира лаконично:
"В България – на практика, хората с високи доходи имат по-ниско данъчно облагане от хората с ниски доходи. Ако имаш над 2600 лева, плащаш по-малко като процент от заплатата си", обясни Калфин.
Вицепремиерът има резерви към начина, по който се изчислява прага на бедност. Сега той е 286 лева, а една голяма част от българите живеят под тази допустима граница.
Пенсионната реформа няма нужда от повече обсъждане и ако продължи да се бави, хората ще продължат да получават мизерни пенсии, посочи вицепремиерът.
Политикът припомни, че пенсионираните преди 2000-та година са ощетени в сравнение с тези, които са излезли в пенсия по-късно. Калфин обаче не каза как ще бъде коригирана тази несправедливост и кога минималната пенсия ще стигне прага на бедност.
Ивайло Калфин е на мнение, че предвидените 2,136 млрд. лева от ОП "Човешки ресурси" за новия програмен период трябва да се усвояват с активното участие на общините и даде община Стара Загора като пример за добро сътрудничество в социалната сфера и за добри социални практики. Той обсъди с кмета на града Живко Тодоров реализацията на конкретни проекти като този за създаването на приют за временно настаняване на бедни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!