П роектите за ремонтиране и модернизиране на знакови места в центъра в столицата предвиждат улица "Граф Игнатиев" да се превърне в пешеходна зона, пазарите на площад „Славейков“ и пред църквата "Свети Седмочисленици" да бъдат временни, а бронзов модел на центъра да бъде разположен на нов малък площад до сградата на БАН.
Проектите не са окончателни и ще бъдат коригирани след обществените обсъждания, които започнаха в четвъртък. Същевременно желаещи да кажат дали харесват идеиите ще могат да го направят на сайта на Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община.
През месец май пък трябва да са готови окончателните проекти, с които общината ще кандидатства за еврофинансиране.
Повече въздух и зеленина, намаляване на автомобилния трафик – това обединява вижданията на архитектите-победители в конкурса за новия облик на София.
Към момента избраните проекти за реконструкция на центъра са три и според тях знаковите места в града трябва да претърпят пълна промяна, започвайки от настилката и осветлението.
В проектите се обособяват четири зони:
Зона 1 – бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", зелените площи покрай р. Перловска и пл. "Орлов мост";
Плановете предвиждат увеличаване на булевард "Евлогий и Христо Георгиеви" във всяка посока с по една автомобилна лента. Така настилката ще трябва да се разшири с 90 см за сметка на тротоарите, които сега били твърде широки. На кръстовището с ул. "Гурко" пък ще бъде изградено кръгово движение.
Проектът предвижда речното корито на река Перловска да бъде запълнено с вода, като за тази цел ще бъде повдигнато нивото ѝ.
По протежението на реката ще се разложат панорамни площадки с дървени пейки, излизащи от настилката.
Велоалеята ще се измести на север и на нейното централно място се предвижда да мине “Алеята на спортната слава”. Новата велоалея е двупосочна и е отделена от автомобилния трафик с висок жив плет.
Площадното пространство от моста на Дружбата към Орлов мост е разделено на два тематични площада: площад на Шаха, представлява шахматна дъска, изградена в растера на настилката, и обособени места за настолна игра, и площад на Бокс и Борба, с реални размери на боксов ринг и тепих за борба. Към тях е предвидено изграждане на амфитеатрално сядане върху съществуващи стълби, както и екран за прожекции на филми. Пространството е отделено от автомобилното движение със звукови прегради и високи кашпи.
Зона 2 – ул. "Граф Игнатиев", ул. "Солунска", ул. "6-ти Септември", ул. „Ген. "Паренсов", ул. "Цар Шишман", пл. "П.Р. Славейков", пл. "Джузепе Гарибалди", пл. Патриарх Евтимий и градината пред храма "Св. Св. Седмочисленици".
Промените предвиждат сближаване на трамвайните линии до ширината само на един коловоз по протежение на емблематичната ул. "Граф Игнатиев". Целта е да има повече пространство за пешеходците, като използването на мотрисите се сведе до минимум.
Двата пазара – книжният и за зеленчуци, стават временни. Предвижда се книжният да работи само в петък, събота и неделя. За зеленчуковия е отреден един ден – петък.
Спорната трета зона пък обхваща бул. "Цар Освободител", пространството около Руската църква, ул. "Московска", ул. "Г.С. Раковски".
Избраният проект предвиждаше сериозна намеса - тунел под булеварда и махане на паветата. След сериозни критиките обаче журито реши да отмени класирането и сега това решение се обжалва.
Зона 4 – Тя обхваща площада около храм-паметника "Св. Александър Невски", пл. "Народно събрание", градинката пред "Кристал", пространството между ул. "Оборище" и Военния клуб.
Тук основна идея е да се ограничи паркирането около "Св. Александър Невски" и цялостно пренареждане на жълтите павета.
Заедно с това ще се поставят символни "златни" плочки около храма.
Обсъжданията на проектите прераснаха в нападки и обвинения между проектанти и архитекти в четвъртък, съобщи в. "Сега". Причина за раздора се оказа фонтанът на пл. "Славейков", където преди 10 г. токов удар уби млад мъж.
"За "Графа" е заимствана част от мой проект от 1998 г. По талибански начин се маха фонтанът, който от 1910 г. е там. Виждам опит да се махнат значими елементи, което е безумие", коментира арх. Станислав Константинов.
В отговор на критиката арх. Иво Пантелеев, който е част от екипа на проекта, коментира, че след трагичния инцидент никой не приема фонтана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!