Ср ред британския вестник "Дейли мирър" "българите са казали на националиста Найджъл Фараж, че във Великобритания е твърде дъждовно, а храната е лоша.
Вестникът публикува репортаж на кореспондента на телевизия "Чанъл фор нюз" Джонатан Ръгман за посещението на водача на Британската партия за независимост (ЮКИП) Найджъл Фараж (nigelfaragemep.co.uk) в България. В сайта на вестника има и 12-минутен видеоклип за това посещение.
От летището партийният лидер Фараж и журналистът отишли направо в софийския квартал "Факултето", наречен в материала "циганско гето, където хиляди българи живеят в мизерия и са без работа".
На въпрос дали някои от тези български роми ще отидат във Великобритания да взимат социални помощ, един мъж отвръща: "Не сме свикнали с климата, много вали. Обичаме си родината." Той добавя, че рови по контейнерите за отпадъци в търсене на храна, а семейството му е в опасност да бъде пребивано от скинари, но предпочита това пред живот във Великобритания.
След това Фараж се запознава с ромския лидер и политик Цветелин Кънчев, който организира празненство в чест на британския гост. "Мислехме, че сте някаква триглава ламя. Радваме се да срещнем един усмихнат човек", казва Кънчев на Фараж.
В прощалната си реч на тръгване от "Факултето" Фараж казва: "Може и да сте прави. Може би в задружна общност като ромската, малцина ще са тези, които ще дойдат във Великобритания."
Фараж очевидно бил впечатлен от тези хора, чиято национална гордост изглеждаше също толкова силна колкото неговата, казва журналистът Ръгман.
"Но може би не са чували за британските социални помощи", усъмнява се Фараж. Тогава Ръгман му казва българската поговорка: "Не е луд, който яде баницата, а който му я дава" и Фараж се съгласява, че това обобщава проблема със социалните помощи.
На следващия ден британските посетители се срещнали с отец Иван Иванов, който ръководи сиропиталище с над сто малки деца (край Нови хан, Софийско - бел. ред.).
"Сигурен съм, че като бъдат махнати преградите, много хора ще отидат там. Първата вълна имигранти вероятно ще съдържа гладните и престъпниците, рамо до рамо", казва отец Иван.
Даниела Илиева, майка на две деца, признава пред Фараж, че се надява да отиде във Великобритания. "Имам приятели, които работят в Англия и те са много доволни от системата", казва тя.
На един от най-старите софийски пазари възрастна жена през сълзи казва, че се страхува, че ще си замине цяло поколение. Млад безработен мъж, който прави мед обаче заявява, че ще си остане в България, защото "приятелите са по-важни от парите".
Дори приятелят на Фараж и негов колега евродепутат Слави Бинев от партия ГОРД му казва да не предрича нашествие. Българите предпочитат по-слънчев климат, казва той.
В последния ден от посещението на Найджъл Фараж Ръгман уредил негово участие в българско телевизионно предаване. На път към летището Фараж заявява, че не е променил мнението си и че посещението му за него е потвърдило схващането му, че Великобритания е подложена на опасността от голяма имигрантска вълна.
"Не му повярвах напълно", казва в заключение авторът на репортажа Джонатан Ръгман.
Преди близо 20 дни в интервю за Би Ти Ви Найджъл Фараж каза: "България попадна в центъра на антиимигрантския дискурс във
Великобритания, защото извади лош късмет. Не съм враг на българите, а на
имиграцията.
Късметът изневери на вас, защото се присъединихте с последната вълна. Ако бяхте влезли в ЕС заедно с Полша, никой нямаше да ви обърне
внимание.
Ако съм млад, умен, трудолюбив и амбициозен
българин, догодина бих отишъл във Великобритания, където минималната ми
заплата ще бъде 10 пъти по-голяма. Не обвинявам никого за това."
Какво видя Найджъл Фараж във "Факултето"
Българската поговорка "Не е луд, който яде баницата, а който му я дава" обобщава проблема със социалните помощи в Обединеното кралство, според британския националист
7 май 2013, 11:06
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!