В арна една година след бедствието. 13 жертви и десетки преобърнати съдби. Какво се случи на 19 юни миналата година провери екип на Новините на Нова ТВ.
"Горна Студена” е само една от многото улици на варненския квартал „Аспарухово”. Тя обаче е улицата, дала най-много жертви от водната стихия – девет от общо 13 загинали.
Година по-късно фамилиите, които живееха там, са се пръснали из цялата страна. Има хора, заминали дори в Полша.
Телевизията открива на път за дома му Румен. Стихията отнесе майка му и снаха му. Него също, но в последния момент съсед го хванал по-надолу по улицата. Останала е само една снимка на снахата и внуците, за които Румен се грижи.
Днес той прави курбан. Курбан правят и в друга къща на „Аспарухово” – двама души, които стихията сприятели - спасител и спасен.
Марин бил завлечен от вълната, докато опитвал да открие кучето си. Двамата се видяха за първи път след потопа в болницата.
Днес Варна отбеляза тъжната годишнина с молебен. В центъра на „Аспарухово” бе осветен рибен курбан от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.
Беше направен и водосвет за здраве. Преди това „Аспарухово” си спомни за жертвите на наводнението с литийно шествие от храма „Свети Цар Борис Покръстител“.
Към него се присъедини шествие от джамията в ромската махала на квартала и така двете религии рамо до рамо отслужиха заупокойна молитва за загиналите.
Година след наводнението фургоните край "Аспарухово" са пълни с хора. Но сред отчаянието и безпаричието там се ражда и нов живот.
В семейството на Надя се радват на новородената си внучка, но и се страхуват за бъдещето. И когато държавата не може да осигури пари за покрив на останалите без дом, го сториха състрадателни хора.
Дарителската кампания „Заедно в бедствието“, инициирана от Нова телевизия, събра над 1,2 милиона лева и се превърна в най-успешната кампания в историята на DMS в България.
С част от тези пари ще бъдат построени къщички за хората в „Аспарухово”. Премиерът Бойко Борисов лично донесе във Варна договора, с който се отпускат пари за деретата-убийци. Ще бъдат покрити и ще се превърнат в охранителни канали.
Жителите на „Аспарухово” няма да забравят и хилядите доброволци, дошли да помогнат.
Затова утре с поредица от концерти аспаруховци ще кажат „Благодарим ви, доброволци“.
Преди една година водната стихия помете десетки човешки съдби и в Добрич, и във Великотърновско.
Благодарение на кампанията "Заедно в бедствието" някои от пострадалите в Добрич успяха да възстановят домовете си. След потопа 16 къщи напълно изчезнаха.
Други 27 се наложи да бъдат съборени, защото не бяха годни за обитаване. Жестокото наводнение в Килифарево днес беше отбелязано с молебен.
На днешната дата през 2014 г. огромна приливна вълна на река Белица заля повече от 40 домакинства, дворове и селскостопански постройки. За щастие жертви нямаше, но се наложи евакуацията на десетки семейства от покривите на домовете им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!