К ак да помогнем да са по-малко децата с увредено зрение и слух? Освен да се погрижите за собствените си наследници, има и още един начин - чрез него ще помогнете и на чуждите деца: като участвате в кампанията "Българската Коледа". Основната цел на кампанията е да се съберат колкото се може повече средства, за да се осъществи навременна грижа за децата с леки слухови и зрителни нарушения.
Кампанията и тази година ще бъде подкрепена от Нова ТВ. За първи път Нова ТВ ще организира и излъчи и
благотворителния концерт, който ще се проведе на 25-и декември в Народния театър и ще се излъчва пряко по Нова ТВ.
Кампанията набира средства за високотехнологична апаратура в университетските и областните болници в страната. В детските отделения на областните болници липсват апарати за ранна диагностика и лечение за тези заболявания и целта е децата в цялата страна да получат навременна и адекватна помощ и да могат да се лекуват в България.
За да се овладее процесът на развитие на болестите, които водят до загуба на зрение или слух е необходимо осигуряване на скрининг на всички новородени за глухота и слепота, ранна диагностика и прилагане на ефективно и навременно лечение, с което да се предотвратят усложненията и да се постигнат резултати в лечението.
Болестите, свързани със зрението и слуха, се развиват в ранна детска възраст и водят до загуба на тези сетива, което е предотвратимо, ако се диагностицират навреме. Малките деца не могат да се самонаблюдават и рядко се оплакват, че не виждат. Те не знаят какво е „ясно виждане“.
За техните зрителни проблеми често се разбира едва когато тръгнат на училище. За нарушения в слуха при децата понякога родителите и лекарите разбират едва когато установят затруднено говорно развитие. Последиците включват невъзможност за ясна ориентация в пространството и невъзможност за професионално развитие в редица направления, дори при увреждания под 50% от капацитета (инженерни науки например).
Рискови при ретинопатия (основният фактор за ослепяване) са всички недоносени (общо 10% от родените; 6124 за 2012 г.): 25% при новородените под 2 кг.; 50% при новородените под 1 кг.; 97-100% при новородените под 750 гр.
Дарителската сметка на кампанията „Българската Коледа”
е в Обединена българска банка, IBAN: BG13UBBS80023300186210; банков код BIС: UBBSBGSF; ОББ, клон “Централен”. Титуляр на сметката е БНТ – за “Българската Коледа”.
Дарения могат да бъдат направени чрез SMS на кратък номер 1117 за абонати на Mtel, Vivacom и Globul. Стойността на 1 SMS за абонати по договор с Mtel, Vivacom и Globul e 1 лв., а за потребители на предплатени услуги на всички мобилни оператори стойността е 1,20 лв. с ДДС. Можете да дарите 1 лев с гласово обаждане на номер 09001117 за фиксирани абонати на Mtel иVivacom, като стойността на едно обаждане е 1 лев.
От sms до банков превод и банкови карти – можете да видите всички начини в сайта на Българската Коледа в менюто „Дари и ти”.
Освен по банков път, даренията могат да са чрез кредитна карта или ePay.
Със слухови увреждания и болести са от 1 до 4 на 1000 новородени
(статистика на СЗО, изключваща генетично и наследствено увредените), ориентировъчно 200-250 деца годишно в България (няма точна статистика); 60-70 деца годишно са с практическа глухота (около 10% с наследствена глухота и 10% с комбинирани увреди, останалите са с различна степен на загуба на слуха).
Проблемите със слуха водят до затруднено езиково и говорно обучение, до забавено интелектуално развитие и затруднена социализация и интеграция на детето; слухови нарушения от звукопроводен тип (по-леки) бързо преминават в намаление на слуха до пълна глухота; така недиагностицираните и нелекувани навреме увреждания на слуха и зрението водят до глухота и слепота, което прави детето инвалид за цял живот.
Най-често срещаните зрителни нарушения при деца са: ретинопатия – при недоносени деца, амблиопия (мързеливо око), страбизъм (кривогледство), рефракции (способността на окото да пречупва и фокусира) - миопия, хиперметропия, астигматизъм.
Скринингът трябва да се прави през първите няколко седмици след раждането, защото при ретинопатия външните проявления се проявяват в последен етап, когато лечението вече не би било успешно. Оптималното лечение при ретинопатия е 4-10 месеца след раждането и до 7 г. при всички останали очни заболявания) .
Сега скрининг се осъществява в детски очен кабинет на УМБАЛ „Александровска“, УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив, и в лечебни заведения във Варна (Специализирана болница по акушерство и гинекология и Специализирана болница по очни болести).
Необходимата апаратура са видеоретиноскопи за скрининг за неонатологични отделения в лечебни заведения в областните градове на страната, дигитална система за очни изображения Ret Cam за университетските болници в Стара Загора и Плевен, синоптофор – за диагностика и лечение на страбизъм и амблиопия за детски очни отделения, портативен биомикроскоп с кератомер – за работа на мобилни екипи и анестезиологичен апарат за деца под 3 г. за УМБАЛ „Александровска“
Индикативната стойност на инвестициите е 750 хил. лв.
За да има по-малко деца с нарушен слух са необходими: скрининг до 48 часа след раждането, както и уточняване на диагнозата до 3-тия месец след раждането.
Слухопротезирането и рехабилитацията на слуха и говора трябва да започнат не по-късно от 6-ия месец от живота на детето; кохлеарната имплантация (при пълна глухота) – след 12-месечна възраст.
Необходимата апаратура е уред за отоакустични емисии за неонатологичните отделения в лечебните заведения в областните градове на страната, клиничен аудиометър за клиниките по УНГ в университетските болници в страната, тимпанометър, операционен микроскоп, бормашина, анестезиологичен апарат за УМБАЛ „Царица Йоанна ИСУЛ“. Индикативната стойност на инвестициите е 690 хил. лв. Необходими са също национални програми за скрининг на зрителни и слухови увреждания и регистри на деца със зрителни и слухови увреждания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!