Какво е шумово замърсяване и как вреди
Източник: Thinkstock/Guliver

З начителен дял от населението на страната е засегнато от въздействията на шумовото замърсяване. Дори и с по-ниски нива, при продължително въздействие

шумът може да причини неблагоприятни ефекти върху здравето. 

Това сочат данните от последния Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда у нас, който предстои да бъде приет от Министерския съвет и официално оповестен. Докладът, предоставен на БТА, е изготвен от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и анализира данни от 2013 г. 

Изводите от осъщественото наблюдение и анкетно проучване сочат, че големите градове на България не са станали по-тихи през 2013 г., а в по-голямата част от контролните пунктове, измерените нива на шум надвишават граничните стойности. 

Според изводите в доклада

основният източник на шум у нас продължава да бъде изключително натовареният автомобилен трафик.

Причина за шумовото замърсяване е и липсата на обходни маршрути за транзитно преминаващите транспортни средства. 

Други фактори, допринасящи за наднормените нива на шум у нас, са минималните разстояния между сградите и пътните платна, липсата на достатъчно места за паркиране, както и недостатъчното поставяне на шумоизолиращи екрани. 

Нивата на шум се измерват в 726 пункта в страната, в 528 има превишение 

Националната система за мониторинг на шума в урбанизираните територии се ръководи от Министерството на здравеопазването. През 2013 г. Регионалните здравни инспекции (РЗИ) са осъществили измервания в общо 726 пункта в цялата страна. Данните показват, че допустимите шумови нива са превишени в 528 от контролните пунктове в страната, което представлява близо 73% от общия им брой. 

Извършените измервания показват, че делът на пунктовете с превишени нива се увеличава в сравнение с 2012 г., през която са били 69% (501 пункта). 

Като неблагоприятен факт се отчита нарастването на пунктовете с шумови нива от 63-67 децибела - повишение с 33% спрямо 2012 г. 

Специалистите отчитат като положителна тенденция намаляването на броя на пунктовете с измерени шумови нива в диапазона 58-62 децибела (с 1,5%), както и тези с нива 73-77 децибела (с 1,8%). 

През 2013 г. отново няма пунктове, в които да се отчитат най-високите стойности на шумови нива - в диапазона 78-82 децибела и над 82 децибела, посочват експертите. Само при седем от общо проверени 440 различни промишлени източници на шум са констатирани отклонения от нормативните изисквания, за което са им дадени предписания. 

Най-много се увеличава шумът в Ловеч, подобрение има в Кърджали 

Повишение на броя на пунктовете с наднормени стойности на шум през 2013 г. се наблюдава в градовете Ловеч – с 10 пункта, София – с 8 пункта, Плевен и Търговище – с по 3 пункта, Бургас, Кюстендил и Попово – с по 2 пункта, Варна, Шумен, Свищов, Ботевград и Самоков – с по един пункт. 

Състоянието в Ловеч е тревожно, увеличаването на пунктовете с наднормен шум с 10 броя спрямо предходната година се свързва с увеличения автомобилен поток в жилищните квартали и в централната градска част, отбелязват специалистите. 

В Плевен превишението на граничните стойности идва от териториите за обществен и индивидуален отдих и в зоните за научно-изследователска дейност, а в Търговище – от интензивния трафик на леки и товарни автомобили, лошото техническо състояние на превозните средства, високата скорост на движение, незадоволителното състояние на пътната настилка и недобрата пропускателна способност на транспортната мрежа, особено в центъра на града. 

Леко подобрение на акустичната обстановка се забелязва в Кърджали, където броят на пунктовете с наднормени стойности на шум са намалели с един. 

Постижението е в резултат на добри градоустройствени решения и намаляване потока от тежкотоварни автомобили по пътните артерии, посочват от ИАОС. 

Нивото на шум в София се задържа трайно над граничната стойност 

В София броят на пунктовете с наднормени стойности на шум през 2013 г. се увеличава с осем. Въпреки изграждането на нови пътни съоръжения (кръстовищата при телевизионната кула на бул. „Драган Цанков“ и на бул. „Акад. Иван Гешов“), пускането в експлоатация на нови участъци и станции от метрото, и свързаните с тях промени в организацията на движение, нивото на шум в голяма част от пунктовете се задържа трайно над граничната стойност, пише в доклада. 

Най-високи шумови нива са регистрирани на пункта при бул. „Цариградско шосе“ и ул. „Латинка“, следван от пункта при гара „Подуене“ и пункта при бул. „Черни връх“ и ул. „Плана“, вследствие на строителството в района на Семинарията и телевизионната кула. 

През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи е осъществил пилотно проучване за оценка на въздействието на шум в район с наднормена експозиция на шум. Територията на предварително определения обект на изследване, е оградена от високоскоростни градски магистрали, които са основен фактор за емитиране на шум с високи нива до 73 децибела, а именно бул. „България“, бул. „Гоце Делчев“, бул. „Цар Борис III“ и бул. „Акад. Ив. Гешов“. Стойностите от националната система за мониторинг на шум за този район са над нормата за всички пунктове на измерване през целия период на мониторинг, се отбелязва в доклада. 

Продължително излагане на шум може да въздейства върху нервната система 

Шум с нива около 50-60 децибела оказва вредно влияние върху нервната система на човека и смущава неговия труд и почивка, а между 50 и 80 децибела – затруднява разбираемостта на говора, сочат изследвания, цитирани в доклада на ИАОС. 

Шумът с ниво между 100 и 120 децибела за ниските честоти и 80-90 децибела - за средните и високи честоти, може да предизвика необратими изменения в органите на слуха, а при трайно излагане – да доведе до болестно състояние, посочват специалистите. 

Смята се, че ниво над 120 децибела поврежда слуховите органи. 

Шумовото замърсяване отдавна е признато като проблем на качеството на живот и благосъстоянието, но все повече се признава и като проблем на общественото здраве, се изтъква в европейския доклад „Европейска околна среда – Състояние и перспективи 2015“, публикуван през март тази година. 

Европейските специалисти отчитат, че шумът в околната среда е не само източник на дразнение, но е свързван с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркт и инсулт. 

Смята се, че шумът в околната среда е допринесъл за около 10 хил. случая на преждевременна смърт, дължащи се на коронарна болест на сърцето и инсулт всяка година. 

Почти 90% от въздействията върху здравето, свързани със шума, се асоциират с шума от движението по пътищата. 

Продължителното излагане на шум може да окаже въздействие на централната и вегетативната нервна система, и върху сърдечно-съдовата система, се посочва в доклада на ИАОС. 

При някои хора продължителното излагане на шум може да доведе до проблеми с дихателната система и изменение на респираторния ритъм, както и до проблеми с ендокринната система – изменение на количеството на кръвната захар, повишаване на основната обмяна или задържане на вода в организма, посочват специалистите. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СТО предупреди за глобална криза

СТО предупреди за глобална криза

Свят Преди 20 минути

Световната икономика рискува да се разпадне на два блока

Украйна тегли червени линии пред Тръмп

Украйна тегли червени линии пред Тръмп

Свят Преди 1 час

Шмигал: В момента водим преговори със САЩ за минералните ресурси

Обвиниха жена за изтезаване на куче и заплахи с убийство

Обвиниха жена за изтезаване на куче и заплахи с убийство

България Преди 3 часа

На животното била назначена медикаментозна терапия

Оставки в АПИ след смъртта на Сияна

Оставки в АПИ след смъртта на Сияна

България Преди 5 часа

Регионалният министър настоя за тях след разпоредената от него проверка

Генерал Сирски: Русия започна нова офанзива

Генерал Сирски: Русия започна нова офанзива

Свят Преди 5 часа

Сирски: Наблюдаваме почти двойно увеличение на броя на вражеските атаки

<p>МВнР не знае за визита на Тръмп-младши в България</p>

МВнР няма официална информация за визита на Тръмп-младши в България

България Преди 5 часа

Доналд Тръмп-младши, големият син на президента на САЩ, ще посети Румъния

Голям протест на ресторантьорите се проведе в София

Голям протест на ресторантьорите се проведе в София

България Преди 5 часа

На площада организаторите на проявата бяха запалили скара и раздаваха безплатно кюфтета и питки на протестиращите

Стефка Костадинова: МОК е наясно със ситуацията, Весела Лечева все още не е вписана

Стефка Костадинова: МОК е наясно със ситуацията, Весела Лечева все още не е вписана

България Преди 6 часа

Костадинова: До произнасяне на българския съд ние управляваме БОК

В Германия се споразумяха за правителство

В Германия се споразумяха за правителство

Свят Преди 6 часа

Мерц: Европа може да разчита на Германия

Родилка загуби бебето си при раждане, започна проверка

Родилка загуби бебето си при раждане, започна проверка

България Преди 6 часа

В момента жената е настанена в Университетската болница в Стара Загора в тежко състояние

ЕС влиза в търговската война, отговаря на САЩ с нови мита

ЕС влиза в търговската война, отговаря на САЩ с нови мита

Свят Преди 7 часа

Страните членки на ЕС одобриха в сряда 25% мита върху широк спектър от американски продукти

„Кариерата ми е в тоалетната“: Мики Рурк с болезнено откровение

„Кариерата ми е в тоалетната“: Мики Рурк с болезнено откровение

Любопитно Преди 7 часа

72-годишният Рурк направи признанието непосредствено преди влизането си в шоуто Celebrity Big Brother

Как защитаваме организма си от вируси

Как защитаваме организма си от вируси

Свят Преди 8 часа

VOA ни припомня трудностите, пред които се изправиха медиците през 2020 г.

<p>ЕП отхвърля сръбската пропаганда срещу България</p>

Европейският парламент отхвърля сръбската пропаганда срещу България

Свят Преди 8 часа

Комисията по външни работи на Европейския парламент представи критичен към Сърбия доклад

Оправдан след 113 години: Нови данни разкриват смелостта на офицер Мърдок от "Титаник"

Оправдан след 113 години: Нови данни разкриват смелостта на офицер Мърдок от "Титаник"

Любопитно Преди 8 часа

3D сканиране разкрива, че първият офицер Уилям Мърдок не е напуснал поста си

Детският брак: Глобална криза, засягаща милиони момичета

Детският брак: Глобална криза, засягаща милиони момичета

Свят Преди 8 часа

Ключово е младите момичета да бъдат овластени да вземат решения относно своето бъдеще