Н а 1-ви ноември отбелязваме Деня на народните будители. На този ден празнуват всички, за които духовността е призвание.
А какво е да си съвременен будител, разказват дългогодишните преподаватели по български език и литература - г-жа Анна Маркова и г-жа Василка Иванова, в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
„Надявам се всички колеги да се чувстват будители!
Бъдете най-вече здрави и винаги влизайте усмихнати в класните стаи, удовлетворението от работата ни е най-важното нещо в нашата професия“, пожела г-жа Анна Маркова, директор от 12 г. на Пето Вечерно СОУ "Пеньо Пенев".
Тя е на мнение, че всеки един съвременен учител може да се нарече будител.
„Будителите в съвременния свят са хората, които съумяват да запалят искрица на доброто, желанието към знанието и стремежа към себеизграждането.
Събуждането и поддържането на това пламъче е всекидневен, дългогодишен и всеотдаен труд“, посочи г-жа Маркова, която преподава вече 29 г.
През последните години технологиите са станали неизменна част в нашето всекидневие, информацията е бързо и лесно достъпна.
Именно заради това става все по-трудно да накараш ученика да слуша в час.
„Независимо от промените и напредъка на технологиите никой не може да замени учителя в класната стая.
Най-малко заради това, че технологиите не дават любов“,
убеден е директорът.
В последно време в обществото се е зародило мнение, че учениците днес не четат, преподавателите обаче не са на това мнение.
„Това не е вярно, разликата е, че не се чете толкова от книги на хартиен носител, а се използват съвсем други носители.
Официално: Увеличиха учителските заплати с 15%
Ще останат ли млади учители у нас
Информацията е много и тук е работа на учителя да научи как подрастващите да я преработват и използват“, смята г-жа Василка Иванова.
От дългогодишния си опит учителите имат виждания затова как са се променили учениците през годините. Категорично отричат, че са на по-ниско ниво от предходните випуски.
„Всяко поколение е със своите особености. Днешните деца и ученици са ориентирани към модерните средства, в което няма нищо лошо.
Достъпът до информация е голямо постижение за всички нас. Сега каналите за получаване на информация са много повече и определено днешните деца са много любопитни“, допълни г-жа Маркова.
Какво обаче спъва образователния процес в училищата?
„Освен с негативизъм, всекидневно се сблъскваме с административна работа, която е излишна и затруднява нашата истинска работа.
Когато сутрин дойдем в училище, ние заварваме една купчина писма или наредби, които трябва да изпълним в кратък срок, а всъщност ние трябва да влезем в час, нас ни чакат учениците“, посочи г-жа Иванова, която е в системата на образованието от 37 г.
Защо заплатите са разрушителни за България
Надеждите на служителите в учебни заведения са, да се въведат съвременни технологични средства, които да подобрят материалната база и така да се избегне безкрайното писане на доклади, което краде от така ценното им време.
„Дори за младите учители, които са така нужни за образованието ни, но са изключителна рядкост, най-трудна е работата с документацията“, категорична е г-жа Иванова.
Тревожна тенденция е и това, че все повече тийнейджъри, след завършване на средното си образование, заминават в чужбина, за да го продължат, а след това много голяма част от тях не се завръщат.
Защо избрах да се върна в България?
Българка спечели голям проект в САЩ
„Ако тук, в България, нямат реализация, нямаме право и не е редно да искаме да ги задържим.
Има други начини, но това е проблем на цялото българско общество, тъй като трябва да има работа за младите.
Защото, когато човек се чувства на мястото си, никога не би напуснал родината си!“,
убедена е преподавателката по БЕЛ.
Учителите намират позитивното в това, че въпреки всичките трудности и препятствия в професията им и образователната система на страната, училищата продължават да функционират, колегите им са на работните си места и се стараят дават всичко от себе си.
„Най-голямото удовлетворение са успехите на нашите ученици на редица международни състезания и олимпиади, това означава, че все пак нашите деца са много класни и те са гордост за всички нас“, споделя директор Маркова.
За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 г. в Пловдив. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. е забранен. Честването му се възобновява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 г., когато е обявен официално за Ден на народните будители и за неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!