За справедлив процес и най-тежко наказание за похитителя, прострелял охранител и взел заложници в банков клон в Сливен, се обявиха близки на ранения Станчо Станев.
Според повдигнатото обвинение на Стефан Петров Стефанов може да бъде наложена присъда от 15-20 години или дори доживотен затвор.
Преди дни съселяни и приятели на 27-годишния похитител пък поискаха в подписка по-лека присъда.
Не може някой да влиза в банки и други учреждения, да вади пистолет и да стреля срещу служителите, каза днес Маринка Маркова - братовчедка на простреляния охранител, която е в инициативния комитет, който започна подписка в Сливен в подкрепа на Станчо и жените, които бяха взети за заложници.
Роднините и приятелите на Станев настояват съдът да пренебрегне смекчаващите вината обстоятелства и да наложи най-тежкото наказание на похитителя. Подкрепа изразиха и стотици жители на Сливен.
"Има хора, които защитават похитителя и за нас това е изненада. На какво основание той гръмна този човек на втората минута? Ако видите как ходим разплакани в село Глушник и се чудим с какво да помогнем. Събраха се млади мъже в селото-кръводарители. Сега с подписите си го защитаваме и подкрепяме", каза Златка Пеева, бивша съученичка на Станев. Тя е категорична, че нападателят трябва да получи най-тежкото наказание.
Пеева смята, че съдът не бива да се влияе от внушенията за "доброто момче", което е изпаднало в безизходица.
"Всички сме в труден период. Няма хора, които да са добре, но не крадем и не убиваме. Търсим начин да работим, да изкараме два лева и да покриваме задълженията си", каза Златка Пеева.
За два часа повече от 200 души сложиха подписите си за максимална присъда на Стефан Петров.
В края на миналата седмица за 3 часа 250 души от родното село на Петров Кортен и от Нова Загора се подписаха в негова подкрепа.
"Всичко, което се случи в последните няколко дни, не е прецедент в историята на страната ни в последните години, но не е и неочаквано събитие, предвид фактите и обстоятелствата относно икономическото положение на страната, несменяемата политическа конюнктура и социалното положение, в което всички ние сме поставени", пише в разпространената декларация в интернет.
"Ние търсим истината относно мотивите, които са подтикнали нормален човек да заяви себе си по този начин", се посочва още в декларацията в подкрепа на похитителя.
Областният управител на Сливен Марин Кавръков смята, че декларацията не е спонтанна.
"Хайде да не го квалифицираме в партийни етикети, но доста, доста вляво от истината стои това нещо. Ами нека да направим една декларация в защита на канибализма. Дайте сега всеки, който е гладен, да кажем, че има право да си хареса някой по-млад и по-сочен, да го заколи и да го изяде, защото е гладен. Ако така продължаваме, обществото ни ще се разпадне", коментира Кавръков.
"Ако Бог се беше сетил да напише заповед как да се държим по време на терор, тя щеше да гласи: "Бъди на страната на жертвата”. Българското общество не разпозна жертвите", писа журналистката Веселина Седларска в сп. "Тема".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!