Година по-рано той прекосил Източна Европа, води подборен дневник и описва всичко в дневника си. Издава книгата "Войната в Източна Европа", в която оп исва какво се случва на Балканите и в Русия. В репортажите му има отделна глава за България, в която Рийд разказва защо България е въвлечена и обречена да загуби три войни подред.
По онова време младият журналист и приятелят му - художникът Бордман Робинсън са пратеници на в. "Метрополитън".
Архитект Стефан Добрев прочел преди 15-ина години книгата в Париж и разбрал с недоумение, че тя никога не е издавана в България. В същото време през последния половин век много пъти е издавана и цитирана друга книга на Рийд - "Десет дни, които разтърсиха света" - за октомврийските събития през 1917 г. в Петербург.
Стефан Добрев е архитект със световна кариера (stefandobrev.com), живял и работил във Франция, който преди няколко години се върна в България. Сега, благодарение на него, "Войната в Източна Европа" вече може да се чете и на български език.
Архитектът, който работи по редица проекти в страната, създаде издателство и пусна книгата във връзка с честванията тази година на 100-годишнината от Балканската война.
Джон Рийд е роден през 1887 г. и е един от основателите на Комунистическата партия в САЩ. Работи като военен кореспондент в Европа през Първата световна война (1914-1918). Известен е в цял свят с "Десет дни, които разтърсиха света".
По книгата през 1981 г. Уорън Бийти режисира и изигра ролята на Рийд във филма "Червените" (Reeds), който спечели три награди "Оскар".
Журналистът умира през 1920 г. от тиф. Погребан е до стената на Кремъл в Москва, където са гробовете на най-изтъкнатите водачи на КПСС и СССР.Преди ден Стефан Добрев представи и още една книга - своите "Архитектурни истории". В 24 кратки разказа, както сам ги нарича, той предлага гледна точка към най-важните неща, които според него са се случили в архитектурата в света през последните 100 години.
"В училище, в гимназията дори, никъде не се казва дори едно изречение за архитектурата, поне за нейни основни принципи. А, помислете - 99% от живота ни минава в архитектурна среда - между стени и под покрив. Опитвам се в достъпна форма да създам един мост между архитекти и неархитекти", казва Стефан Добрев.
Той разказва за музея "Гугенхайм" в Ню Йорк - един от най-великите шедьоври на Франк Лойд Райт, в книгата представя Оскар Нимайер, Гауди, музея "Бобур" в Париж и стига до "кандидата за гений на 21-ви век - Франк Гери".
Арх. Добрев е поканил за редактор големия български поет Борис Христов, с когото са съседи в село Лещен в Родопите и се опитват да създадат там малък културен център.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!