На а друга кауза, която да обедини 1/6 от населението на земята.
С тези думи зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова представи днес инициативата "Часът на Земята" (Earth Hour), организирана от
природозащитната организация WWF.
Тя се провежда за втора година у нас и през 2010-а в нея се очаква да се включат над 30 населени места в България.
Целта на кампанията е да привлече вниманието към климатичните промени и възможностите за ограничаване на вредното влияние на човешката дейност върху природата.
По традиция участниците изгасят осветлението си за един час в последната събота на март, която тази година се пада на 27-ри.
Около 19,30 ч. в този ден от НДК в столицата ще потегли шествие с факли и свещи. То ще се движи по бул. "Витоша" до градинката пред Народния театър, където ще се състои
концерт без електрически инструменти
В 20,30 ч. местно време милиони хора по света, както и много българи, ще спрат тока за 60 минути.
За 25 март в сградите на Британския съвет в София и Букурещ е насрочена видео бизнес конференция с представители на фирми от двете държави, чиято основна тема ще е популяризиране и реализация на идеите за нисковъглеродна икономика.
На 22 март в Пловдив и на 23 март в София ще бъдат открити две импровизирани "научни кафенета" с участието на метеоролози, физици и природозащитници. На срещите, които са отворени за всички, ще бъдат дискутирани възможностите за ограничаване на климатичните промени.
Зам.-министърът Мая Христова увери, че ведомството й взема мерки,
като в енергийната стратегия на страната, която предстои да бъде приета, се предвижда развитие на енергията от възобновяеми енергийни източници и повишаване на енергийната ефективност.
По данни на НЕК и електроразпределителните дружества в страната са подадени заявления за нови мощности за около 14 000 мегавата. Цел на България е през 2020 г. единица брутен вътрешен продукт да се произвежда с двойно по-малко енергия.
Според Христова се разработва кампания, която да популяризира промяна в потребителските навици за употреба на по-малко енергия.
У нас официалните лица на инициативата за 2010-а са министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и британският посланик Стивън Уилямс.
Миналата година, когато тя се провеждаше, имаше големи очаквания за срещата в Копенхаген, но за съжаление резултатите от нея бяха разочароващи, подчерта посланикът.
Не постигнахме очакваните ангажименти за намаляване на емисиите,
въпреки че Копенхагенското споразумение отбеляза някакъв минимален напредък, върху който можем да надграждаме, добави той.
По думите му Великобритания прави преход към нисковъглеродна икономика и е на път да намали вредните емисии с 34% до 2020 г. и с 80% до 2050 г.
Идеята не е да се пести електричество,
а символично да се обединят хората в грижата си към природата. Очаква се през тази година около 100 държави и територии да изпълнят девиза "Изключи светлината, включи се".
Досега над 1100 града по света са обещали, че ще се присъединят към каузата.
За час на тъмно ще останат прочути символи като Бранденбургската врата, Айфеловата кула, Мемориалът на мира в Хирошима, статуята на Христос в Рио де Жанейро, Колизеумът в Рим, центърът на Москва, египетските пирамиди, Партенонът в Атина, кралският дворец в Банкок, мостът Голдън гейт в Сан Франциско, Емпайър стейт билдинг в Ню Йорк, Виенското колело в Лондон, рекламите на площад "Пикадили", и дори Лас Вегас и 800-метровата "Бурж Дубай",
съобщиха организаторите.
Как ще се присъединим към "Часът на Земята"
Няма друга кауза, която да обедини 1/6 от населението на земята, заяви на представянето на кампанията днес зам.-министърът на икономиката Мая Христова
18 март 2010, 18:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!