17 сигнала за трафик на българи в чужбина с цел трудова експлоатация са получили в Националната комисия за борба с трафика на хора през тази година.
Сингалите се отнасят за българи, работещи в Чехия, Великобритания, Австрия и Холандия за непълно или никакви възнаграждение, декларираха от институцията.
Крадат красиви деца, за да просят в чужбина
Измамени българи бездействат в английския Бостън
В повечето случаи работодатели взимат документите за самоличност на работниците и ги заплашват с полиция заради нелегалното им пребиваване в страната, декларират от комисията.
В други случаи потърпевшите са задържани на работа чрез изплащане на минимални възнаграждения с обещания за пълно изплащане след седмица или месец.
Понякога и самите условия на наемането са рискови.
От комисията дават пример с брането на боровинки в Швеция.
В резултат на лошите метеорологични условия тази година сезонът за бране може да закъснее, а реколтата да бъде малка. Така заминали за скандинавската страна работници могат да се окажат излъгани и затънали в задължения, както се е случвало и в предишни години.
От комисията изтъкват и лошите условия на жвот, които има за берачите в Швеция.
"Често те пребивават в мизерия, спят на открито и не разполагат с минималното от първа необходимост. Животът им зависи от атмосферните условия и резултатите от реколтата на плодове, която всяка година може да бъде различна", пишат от НКБТХ.
Посредниците, осигуряващи пътуването на българите до Швеция често очакват възстановяване на средствата за него от продажбата на горските плодове. Когато реколтата е слаба, някои работници не могат да възстановят средствата, а документите им биват отнети, за да бъдат поставени в зависимост.
В много случаи те се оказват и без средства да се приберат в България.
Как можем да се предпазим?
От агенцията съветват търсещите работа в чужбина да не се доверяват на разлепени обяви на улицата, особено ако информацията за работодателя се изчерпва с телефонния му номер и примамливо предполагаемо заплащане.
Опасността от некоректни работодатели обаче не е малка и в интернет.
"Предложенията на фирмите са на пръв поглед много добри - висока надница, особено спрямо българските условия, осигурена храна и настаняване, 8 часов работен ден и почивни дни. Но на новото работно място хората се оказват принудени да работят и живеят в мизерни условия, без никакво заплащане или минимално спрямо обещаното", пишат от НКБТХ.
Държавната институция още уточнява, че работа в чужбина трябва да се започва при предварително подписване на договор, който регламентира условията, работното време и срока на наемане.
Работниците задължително трябва да получат копие на договора на български език, както и на официалния език за страната на работодателя, а наред с това да проучат него или посредниците преди заминаването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!