Г еорги Атанасов (1874 – 1945) е роден в гр. Сливен в семейство на бедни родители. Той получава начално и средно образование в родния си град, където се проявява като отличен математик. През 1892 г. получава стипендия от Министерството на войната и е изпратен да следва във военна академия във Виена.
След дипломирането си (1896) е произведен в чин подпоручик и служи в Инженерните войски като преподавател в специалните класове. Превежда от немски на български език устави, наставления и книги по военно-инженерно дело. Напуска офицерската служба и завършва Дрезденското висше техническо училище (1898 – 1900) с титла „дипломиран инженер", Георги Атанасов специализира в една от най-големите фабрики за железни конструкции в Дуисбург (Рейнско-Вестфалския район).
След завръщането си в България инж. Атанасов постъпва на работа в Дирекцията на железниците, където е завеждащ отдела по постройката и поддържането на жп мостове в страната. През 1905 г. е приет в предприятието за изграждането на жп линията София – Кюстендил и става началник на техническо бюро.
След завършването на линията през 1908 г. става един от основателите на командитното д-во „Гранитоид" за бетонни и железобетонни изделия и постройки. По-късно е назначен за негов директор, главен директор и председател на УС на дружеството.
Инж. Атанасов е и собственик на фабрики за производство на цимент в с. Батановци (Пернишко), на железни конструкции, течен кислород, гипс и др.
През годините Георги Атанасов не забравя родния си град Сливен, отзовавайки се с щедрост на всякакви благотворителни акции. Той дарява 50 хил. лв. за построяването на паметник на Хаджи Димитър в центъра на града.
През 1932 г. прави дарение от 100 хил. лв. на Сливенската мъжка гимназия „Добри П. Чинтулов" за образуване на фонд „Инж. Георги Атанасов", от лихвите на който всяка година да се дават награди на двама абитуриенти, отличници по математика.
Учителският съвет приема с голяма благодарност дарението и образува фонд в полза на гимназията. Първите наградени ученици през 1935 г. са Стефан П. Парушев и Ренато П. Петров (по 4 хил. лв.). И на следващите годишни актове на гимназията се връчват награди за насърчаване изучаването на математическите науки в гимназията.
Благотворителната дейност на инж. Георги Атанасов е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г.".
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!