След смъртта на патриарх Максим при избора на негов заместник има риск от уставни поправки и бизнесът, който кръжи около църковните имоти, да е подготвил свое лице за финалната битка.
Това каза психологът и бивш депутат д-р Николай Михайлов в сутрешния блок на Би Ти Ви.
Политикът от БСП и бивш юрист на Светия синод Татяна Дончева се съгласи, че има такава опасност: "Има риск църквата да попадне в ръцете на духовници, които общуват с бизнесмени, те са тези, които сменят скъпи коли и ролекси", каза тя.
Според Михайлов обществото има потребност
Църквата да бъде оглавена от лице, от което да не се срамува.
Важно е това да е нормален човек, за да се излъчва адекватност и възможност да се влиза в комуникация с обществото.
По думите му дори новият патриарх да има досие, то не трябва да съдържа нищо и публично да се обясни, че е "нещастен инцидент в извънредно сложен период".
Ако се избере лице с дебело досие, това ще бъде много арогантно
като избор и ще отпъди значителна част от обществото от Църквата, предупреди той.
Дончева се съгласи с тази идея. Според нея обаче част от досиетата показват, че е имало агресивна интервенция върху архимандритите.
Патриарх Максим успяваше да матира властта. Той служеше достойно, разбираше колелото на живота, искаше да предаде Църквата в добри ръце, каза Дончева.
Много хора обвиняваха Църквата, че не е направила нищо по време на прехода, Максим изглеждаше привидно инертен, но той стоеше непоклатимо. Като анализираш, установяваш как той е направил всичко, за да спечели международната църковна общност, подчерта тя.
В самото начало на разкола патриарх Максим затвори конфликти в американската православна църква и с Кирил Йончев от Питсбърг. Емигрантите така и не преминаха на страната на разколниците, припомни Дончева.
Михайлов, коментира, че
патриарх Максим е "надживял противниците си в пряк и в преносен смисъл".
Той остана на поста си, управлявайки ненатрапчиво и несприхаво, коментира той.
Според него след смъртта на патриарх Максим името му е натоварено с допълнително достойнство.
В сутрешния блок на Нова телевизия директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров коментира, че
"България загуби една скала, в която се разбиваха вълните на всички бури,
които започваха в Българската православна църква и през годините на комунизма, и през годините на т.нар. преход".
Дядо Максим успя да преведе църквата през много трудности както по време на комунизма, така и по време на демокрацията, посочи Димитров.
Историята му отсъди да управлява Българската православна църква в две различни времена, в две различни епохи, в два различни обществени строя.
Според Димитров
Църквата трябва да бъде оставена сама да си избере новия патриарх
и няма нужда миряните и държавата да се месят в работата на Светия синод.
По-въпроса за скъпите коли и екстри на митрополитите Димитров подчерта, че в повечето случаи скъпите коли и джипове са подаръци. "Тези западни джипове са необходими на владиците. Те пътуват много и посещават манастири, които се намират в труднодостъпни местности. С какво да стигнат до там?", запита той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!