Как да запазим децата на пътя
Източник: БГНЕС
3

По повод първия учебен ден Министерството на вътрешните работи публикува серия препоръки за предотвратяване на пътно-транспортни произшествия с деца и юноши през учебната година.

Те са изготвени на базата на анализ на произшествия с деца и причините за тях.

Първокласниците за пръв път ще отиват и ще се връщат от училище, а децата от по-горните класове имат нужда от време, за да се адаптират, тъй като през ваканцията са загубили навици и рефлекси за безопасно придвижване по оживени улици, отбелязват от МВР.

Препоръки към родителите:

- Още преди първия учебен ден трябва да изберете най-безопасния маршрут от дома до училище, като обсъждате с ученика как да пресича, да се оглежда, да не тича при пресичане. Изминете маршрута няколко пъти и нека тези "тренировки" да завършат със своеобразен изпит – как детето се справя самостоятелно.

- Важно е да закупите на детето светлоотразителна жилетка, която ще го направи по-добре видимо в светлата и особено в тъмната част от денонощието. При пресичане в неосветени участъци има голям риск детето да бъде блъснато от автомобил, чийто шофьор е заслепен от насрещни автомобили и същевременно не е намалил скоростта.

- Потърсете за детето си връхни дрехи, чанти, ранички, обувки със светлоотразителни елементи "котешки очи".

- Ако детето ви ще остава у дома без надзор от страна на възрастен, отделете време, за да разговаряте с него и проучете къде и с кого ще играе, когато вас ви няма. Огледайте заедно с него подходящите места в квартала, които са по-далеч от улици с интензивно движение на автомобили.

- Ако детето ви кара велосипед, когато отсъствате от къщи, преди да разрешите, огледайте заедно с него подходящите безопасни за това места в квартала - алеи, градинки, улици, затворени за движение. Уточнете с кои деца ще кара велосипед и поговорете с най-голямото дете от групата, като му гласувате доверие да насочва и контролира по-малките да не излизат на опасните улици с интензивно движение.

- Недопустимо е дете на възраст под 7 години да бъде оставяно без надзор на възрастен да кара велосипед навън. Твърде опасно е и за по-големите - 10-12-годишни.

- Ако забележите опасна игра на деца на и край платното, която ги поставя в риск да пострадат при пътна злополука, не оставайте безучастни - направете забележка по подходящ начин като обясните на децата опасността.

- Децата до 14-годишна възраст са най-застрашени да попаднат в злополука като пешеходци. Изберете заедно с детето си и неговите приятели местата, на които възнамеряват да играят през ваканционните дни. Насочите вниманието им към най-важното изискване: никога да не прекрачват бордюра преди да са се огледали дали не приближава автомобил. Обяснете им, че дори да им струва, че автомобилът е далече, е по-добре да го изчакат и да пресекат чак когато платното е напълно свободно.ните и автобусите.

- Много злополуки с тежки последици стават при управление на мотопеди и мотоциклети от непълнолетни юноши. Обяснете на детето си да не се качва на мотоциклети и мотопеди, ако по-големи му предложат да го повозят. Някои от тях вероятно са неправоспособни и може да предизвикат злополука.

- При превозване на деца до 12-годишна възраст в автомобила използвайте обезопасителни системи за деца (седалки и столчета).

- Особено голяма опасност има децата да пострадат, когато бързат, притеснени, че закъсняват за училище. Тогава пресичат тичайки, без да се оглеждат. Внушете на детето си по най-убедителен начин, че дори да закъснява, не трябва да тича през улицата, а да спазва точно правилата за пресичане.

- Научете детето да пресича заедно с основната група пешеходци (възрастни), когато трябва да премине през оживено опасно кръстовище с интензивно движение. 

Препоръки към водачите:

- Не забравяйте, че дете, което се намира на и край платното, във всеки момент представлява сериозна опасност и предпоставка за злополука. Детето не е "малък възрастен" и не може да се очаква от него логично и адекватно поведение. Още щом забележите деца край платното, се подгответе да отнемете газта и да намалите скоростта с готовност за спиране или спасителна маневра. Често, дори и да стои спокойно на тротоара, детето се втурва нелогично на платното без да се огледа и попада в опасната зона на движещ се автомобил. Не са рядкост и случаите, когато детето се отскубва от ръката на възрастен, който го води, и тичешком излиза на платното.

- В населено място, особено по оживени улици с търговски обекти, интензивно пешеходно движение и ограничена от паркирани автомобили видимост, се движете със скорост под максимално разрешената, с готовност за реагиране при внезапна поява на дете - пеш, на велосипед, със скейтборд или ролкови кънки. Поради ниския си ръст, когато пресича внезапно между паркирани автомобили, малкото дете е невидимо за вас и внезапно се появява в "опасната зона" пред автомобила.

- Непрекъснато следете откъде може да ви изненада дете с внезапно пресичане на платното. Такива места са спирките на обществения транспорт, сигнализираните пешеходни пътеки, оживените централни улици, с колони паркирани автомобили отстрани; отсечки, преминаващи покрай паркове и градинки. Опасността е по-голяма, ако участъкът позволява по-голяма средна скорост - булевард, улица с по-широко платно. При наличие на симптоми за поява на деца на платното, поддържайте и по тези трасета по-ниска скорост.

- Ако от порта на дворна ограда изскочи дете и претича през платното, бъдете нащрек и веднага намалете скоростта - след него може да очаквате излизане на друго дете, участващо в гоненицата.

- Търкулналата се на платното топка иззад оградата на къщата е сигнал, че след нея веднага ще изтича дете. Бъдете готови за спиране.

- Ако от двете страни на платното на банкета или тротоара има деца, които разговарят отдалече, бъдете в готовност за спиране, тъй като е голяма вероятността някое от децата да се втурне през платното към другите.

- Когато дете стои на тротоара или пред пешеходната пътека, предвидливо намалете скоростта и се опитайте да осъществите визуален контакт с него, т.е. да се убедите, че детето наистина забалязва автомобила ви.

- Ако в населено място застигате група деца, които вървят отдясно по платното с гръб към вашия автомобил, намалете скоростта. Трябва да се убедите, че те са забелязали приближаването на автомобила ви. Подайте къс сигнал с клаксона, ако децата не реагират, повторете. Ако едно от тях се обърне и види автомобила ви, това още не означава, че и останалите ще внимават - в последния момент някое от тяхможе да изтича  на платното.

- Ако забележите дете, което се кани да пресече улицата по пешеходна пътека, но се колебае дали да навлезе на платното, по-добре намалете скоростта, спрете и му дайте знак с ръка да пресече спокойно - не може да сте сигурни дали то няма да се втурне в последния момент на платното тичешком. Не забравяйте, че много от децата са убедени погрешно, че на пешеходна пътека имат пълно предимство и поради това са склонни внезапно да излязат на платното. Децата нелогично се плашат повече от по-големите, товарни автомобили, макар че са по-бавни. Ако сте зад волана на лек автомобил, вие сте в по-голям риск да блъснете дете. Вероятността то да предприеме внезапно пресичане пред вашия автомобил е по-голяма, затова компенсирайте тази опасност с по-ниска скорост.

- Когато решавате да спрете и да пропуснете дете да пресече по пешеходната пътека, непременно погледнете на огледалото за обратно виждане дали в този момент зад вас в съседната лента не приближава с висока скорост друг автомобил, чийто шофьор е решил да ви изпревари. Той не би видял детето, което пресича пред вашия автомобил. 

Препоръки към водачите и младежите:

- Винаги спазвайте правилата за движение и пресичане. Оглеждайте се много внимателно, когато слизате на платното. Когато се наложи да пресечете оживена улицата, по-добре е учениците да се съберат в компактна група и преминат през платното само при зелен сигнал на светофара или - ако няма светофар - само когато платното е напълно свободно, без приближаващи от двете страни автомобили.

- Никога не пресичайте платното тичешком. Спрете до бордюра, огледайте се внимателно първо наляво, после надясно и направете крачка на платното само когато не приближават автомобили, които са вече в опасна близост.

- Когато пресичате оживени кръстовища със светофари, не бързайте да излизате на платното веднага след като светне зеленият сигнал за пешеходци. Първо се огледайте в двете посоки, защото винаги има автомобили, които навлизат в кръстовището в последния момент, на червено, и то с висока скорост.

- Не пресичайте между паркирани автомобили. Шофьорите не могат да забележат дете с нисък ръст, което се опитва да пресече между колите.

- Когато се возите в автомобил, по-добре седнете на задната седалка. По-големите ученици с по-висок ръст задължително трябва да ползват стандартните предпазни колани в автомобила.

- Ако се страхувате да пресечете улицата, заради бързо движещи се многобройни автомобили, помолете някой възрастен да ви преведе през платното.

- След учебните занятия по обратния път до дома децата често започват игри и то на платното или близо до него. Не участвайте в тези игри, защото може да се увлечете и да излезете внезапно и без оглеждане на платното. Предупредете и другите деца за опасността.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 12 минути

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 37 минути

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 7 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 8 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 9 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 10 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 10 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 11 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 12 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 12 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 12 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 13 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 13 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Свят Преди 14 часа

Тя нарече "некомпетентни и фалшиви" твърденията, че обаждането е било режисирано