Гръцкият сценарий у нас не е възможен, е казала за Би Ти Ви еврокомисар Кристалина Георгиева по време на празненствата по случай Деня на Европа в София.
България обаче трябва да е внимателна, защото няма как случващото се в Гърция да не се отрази и у нас.
Според Георгиева Европейската комисия оценява като положителни антикризисните мерки на кабинета, а ситуацията в южната ни съседка дори може да увеличи шансовете ни за членство в еврозоната.
Очаквам летвата за влизане в еврозоната след тази криза да се вдигне,
защото еврото трябва да се защити с всички възможни средства, каза още тя.
Ако България продължи да поддържа макроикономическа стабилност и да покрива показателите, които се искат за влизане в еврозоната, очаквам нашите шансове да се подобряват, а не да се влошават.
По думите й до няколко седмици ще е ясна оценката на Европейската комисия за това, което се прави в България в момента. Не очаквам тя да бъде силно отрицателна, каза Георгиева.
Тя присъства на футболната срещата в Южния парк между отборите на Европейския парламент и Народното събрание, в която участва министър-председателят Бойко Борисов.
Преди началото на мача премиерът Борисов каза, че примерът с Гърция е достатъчно ясен защо трябва да сме в европейското семейство.
В момента ние сме най-добре
от Европейския съюз,
каза министър-председателят.
"Ние действаме така, че
да не се налага някой с остена да ни подръчква отвън и показваме, че сме здрава
и дисциплинирана нация, която разбира, че светът е в криза и си прави
икономиите", каза Борисов и допълни, че
ще излезем от кризата много по-бързо от останалите.
Това, че в цяла Европа се
забавиха реформите, доведе до кризата там, посочи премиерът.
По думите му и "там в момента се предприемат мерки като намаляване на разходи в публичния сектор и дори намаляване на бюджетни заплати, пенсии, облагане с данъци, които не е имало преди. Ето някъде вдигнаха ДДС на 24%, на 25%", допълни Борисов.
Той определи като крайно леви мерки отпускането на средства за тютюнопроизводителите, за социално слабите и за безработните.
"В условията на криза обаче напрягаме останалата система, за да може тези хора да оцелеят", посочи Борисов.
Правителството е наясно, че парите, които се дават сега на тютюнопроизводителите, са им "подарени", защото те отново ще засеят тютюн, и следващата година проблемът с техния поминък отново ще съществува, каза той и допълни, че в случая е проспано времето от предишните правителства да им се осигури друг поминък.
По отношение на заявката на
представителите на
театралната гилдия
за протест идния вторник, премиерът заяви, че днес има среща с тях. "Ще чуя исканията им, но искам да ги помоля да четат статистиките за броя на оперите и театрите в страните от Европейския съюз", посочи Борисов.
Според премиера не може един билет за опера да излиза на данъкоплатеца 137 лв. Ще има реформа и тук, няма как да се мине, не може да глобяваме целия народ, за да продължават да съществуват разни малки трупи, каза премиерът.
По думите му трябва да останат тези, които могат да пълнят залите. Той допълни, че някога е било партийна политика във всяко село да има читалище, театър, опера, но сега времената са други и трябва да се предприемат промени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!