"Хората навън казват, че искат бързо приемане на подобрени правила за изборите. Има прецеденти, когато закони се приемат за три, четири дни от този парламент. Това казват хората", заяви омбудсманът на България Константин Пенчев.
След като разговаря с протестиращите около Народното събрание, той влезе на заседание на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.
В тази комисия, организирана от зам.- председателя на Народното събрание Мая Манолова, според нея участват "100 представители на пет-шест неправителствени организации", които тя била поканила.
Между отзовалите се са и няколко мъже, обявили се за водачи на протестните демонстрации през февруари т.г. - Ангел Славчев, Янко Петров и активисти на "Движение русофили".
Пенчев каза на протестиращите, че носи папка с предложения от граждани, които ще представи днес на обществен съвет.
"Трябва да се концентрираме по някои най-важни и най-спешни промени за едни евентуални предстоящи избори. Това е, което мога да кажа от името на хората, които са говорили с мен навън", заяви омбудсманът на републиката.
На заседанието се разискват възможните промени в изборното законодателство. "Тук съм не в качеството си на юрист, не съм специалист по изборно право. Аз представлявам хората - тези, които са тук и тези, които са на улицата", заяви Пенчев.
Той предостави на комисията предложения за промени в Изборния кодекс, които са били адресирани до него. "Едно е да седим в академична обстановка и да мислим какъв съвършен Изборен кодекс да се напише, който да е за пример в цяла Европа. Това ще отнеме много месеци. Въпросът е дали ситуацията позволява това", добави омудсманът.
На обсъждането има представители на партия "ЛИДЕР", на Движение "България на гражданите", "Зелената партия", "Другата България" и други извънпарламентарни политически сили.
В началото именно присъствието на партии предизвика недоволството на част от хората. съобщи БНP. Най-често в дискусията се споменаваше начинът на гласуване - дали е да е машинно, дали да е мажоритарна, или пропорционална избирателната система. Представители на неправителствените организации казаха, че е нужно премахване на партийните квоти в избирателните комисии, възможности за отзоваване на депутати, намаляване на 500 на броя на необходимите подписи и депозит от 500 лева за регистрация на независими кандидати, настоя се и за пропорционална система с преференциален елемент и с нулев праг.
Боян Атанасов от групата във фейсбук „100% мажоритарни избори" посочи, че само 100% мажоритарни избори са гаранция, за да не се дава държавата на олигархията.
За да бъде избегната монополизацията на избирателната система Александър Каракачанов от "Зелената партия" излезе с два варианта на избирателна система. Единият е пропорционална с преференциална листа или мажоритарна система с централна пропорционална листа. Той поиска и да няма държавна субсидия по време на предизборната кампания.
Председателят на комисията Мая Манолова заяви, че дискусията ще бъде обобщена и ще бъде представена на комисията, която трябва да изготви промените за нов Изборен кодекс. Очаква се до края на седмицата да бъдат обобщени тези предложения.
Омбудсманът каза също днес, че сред протестиращите са и представители на земеделските производители. "Животновъдите ми се оплакаха, че са чакали цял ден министъра, а той не ги е приел. Има проблеми и с производството на зеленчуци. Това са сериозни трудови хора, а не някакви лумпени", каза Константин Пенчев.
По същото време 14 неправителствени организации изпратиха декларация до зам.- председателя на Народното събрание Мая Манолова по повод отправената покана да се включат в обществено обсъждане на промени в изборното законодателство.Те заявиха, че няма да участват в консултации, докато правителството на Орешарски не подаде оставка.
Над 200 души скандират пред един от входовете на Народното събрание, застанали зад металните заграждения и полицейския кордон. Викат "Оставка!", развяват български знамена, освиркват сградата на парламента. Там са съсредоточени и всички телевизионни камери.
Между сградата на парламента и паметника на Цар Освободител обстановката е спокойна, движението е нормално, движат се и автомобили.
Агенция "Фокус" предаде, че полицията в района на Народното събрание не е със специално оборудване за безредици. Някои служители са с новите жилетки "Антиконфликт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!