В последните 4 - 5 години чрез промени в нормативната уредба са създадени възможности за източване на бюджета и за грандиозни злоупотреби, заяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, цитиран от БГНЕС.
Министърът има предвид промени, извършени в последните дни на кабинета Сакскобугготски и през първите дни на кабинета Станишев, които са позволили грандиозно източване на бюджета чрез нарушения при изписването на помощни средства и медицински изделия за хора с увреждания.
В Агенция "Митници" например, помощните средства били сложени в едно перо с мебелите,
които се вкарват в България.
Социалното министерство е направило проверка на над 26 хиляди досиета на пациенти в 129 дирекции "Социални подпомагане". Установените нарушения в 26 случая вече са предадени на прокуратурата, предстои да бъдат съобщени на разследващите органи още 27 случая.
Лекарски комисии да изписвали помощни средства за пациентите без хората да бъдат прегледани. Изписвани са повече консумативи отколкото са необходими на даден пациент и в такива случаи вероятно има връзка между лекарските комисии и фирмите доставчици.
Част от фирмите занимаващи се с доставка на помощни средства са заявявали, че ще доставят даден консуматив, но реално това не се е случвало.
Има 480 протоколи на лекарски комисии, при които пациентите не са били прегледани. Над 50 са случаите, при които е установена връзка на комисиите с фирми доставчици.
Констатираните нарушения обхващат предписвани медицински изделия на обща стойност 400 хил. лв.
Работна група на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването спешно подготвят проект за промени в законодателната и нормативна уредба, които да ограничат злоупотребите с помощни средства за хора с увреждания.
Между 17 август и 11 септември в резултат на проверките на Главната инспекция по труда (ГИТ) и Националната агенция по приходите са били изплатени над 1,400 млн. лв забавени трудови възнаграждения.
Разкрити са били множество нарушения свързани с режима на работното време, почивките и отпуските. 103 са случаите на работа без трудови договори и 68 на положен, но неизплатен извънреден труд.
ГИТ е съставила общо 991 акта за търсене на административно-наказателна отговорност от нарушителите.
Най-много нарушения са констатирани в предприятия в транспорта строителството, производството на облекла, хотели и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!