Журналисти, учени, писатели, правозащитници, еколози и режисьори се подписаха под Харта за разграждане на олигархичния модел на българската държава и възстановяване на върховенството на закона.
Текстът беше разпратен до медиите днес, като се подчертава, че става въпрос за независима гражданска инициатива за възстановяване на демокрацията и върховенството на закона.
В хартата се казва, че протестите на десетки хиляди граждани в цялата страна са били мотивирани от отчаяна загриженост за състоянието на държавността в България.
"Няма съмнение, че се намираме в дълбока криза на обществения договор и на тотално дискредитиране на държавните институции. Затова протестиращите граждани ясно и категорично изразиха своето несъгласие да продължат да наблюдават безропотно и безучастно симулацията на публичен ред и на демократични процедури.
Назначаването на г-н Делян Пеевски за председател на ДАНС не беше нито случайно, нито грешка и затова доведе до кулминация на общественото възмущение и погнуса. В неговата кариера и публичен образ се синтезират всички патологични процеси, довели до унизителното и привидно безизходно положение на България днес", се казва в текста.
"Казусът "Пеевски" оголва задълбочаващото се обземане на политическата система, медиите, правосъдието, националната сигурност и банковия сектор от мрежа на скрити зависимости, която не признава върховенството на закона и разделението на властите, изпразва институциите от демократична легитимност и подменя обществения интерес с корупция и морална разруха. Не е случайна грешка на симулативния политически модел и назначаването на Волен Сидеров за председател на парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.
Изригването на масовата нетърпимост е така изразително и защото бяхме свидетели на пълната негодност на държавните институции да реагират адекватно и в обществен интерес на епизодичните осветявания на задкулисните властови отношения в България. Публичното огласяване на разговорите с участието на бившия премиер Бойко Борисов, началника на митниците Ваньо Танов, бившия градски прокурор на София Николай Кокинов и бившия министър на земеделието Мирослав Найденов не доведоха до правните последици, които биха настъпили във всяка цивилизована страна при огласяването на подобни уличаващи факти. Общественото възмущение има тази безпрецедентна сила и заради множеството сблъсъци на всеки от нас с реалността на завладяването на нашата държава от олигархията.
Ситуацията е извънредна и изисква зряла гражданска консолидация около базисните ценности на демокрацията. Въпреки че едва ли ни допускат до цялата истина за това кой конкретно и как вземаше решенията извън публично видимите сфери в годините на прехода, можем достатъчно добре да осъзнаем разрушителните последици за държавата и собствения ни живот от срастването на олигархията с властта, от подмяната на ценностите. Независимо от това каква беше непосредствената причина за всеки от многобойните скандали в управлението през последните години – некомпетентност, недобросъвестност, груба криминалност или симбиоза между тях, моментът е решителен и изисква много повече от лична почтеност и добросъвестно упражняване на професия. Налага се да положим общо и координирано гражданско усилие за точно и честно определяне на състоянието на демокрацията у нас, за дефинирине на основните пречки пред функционирането на държавата и за очертаване на план за тяхното отстраняване, за налагане на върховенството на закона и реабилитиране на автентичното парламентарно представителство", е записано в хартата.
Предлага се създаването на експертни групи, които да изработят законодателни предложения за изменение на изборните правила и правилата за осъществяване на политическа дейност; да изготвят програма за разпределяне на правомощията между спецслужбите; концепция за управление на публичните средства; програма с конкретни мерки за защита на медийната свобода; да представят законодателни предложения за укрепване на независимостта на съдебната власт.
Предлага се и създаването на обществена комисия с участие на юристи и общественици, които са заслужили обществено доверие, за обобщаване на всички анализи, за провеждане на собствено проучване и за диагностициране на състоянието на демокрацията у нас. "Така ще си дадем шанс да научим истинските имена на процесите и лицата, които са ги направлявали в годините на прехода", пише в хартата.
Под нея са се подписали Мирослава Тодорова, Еми Барух – журналист, Даниела Доковска, Цветозар Томов, Красимир Кънев, Нели Куцкова, Михаил Екимджиев, Атанас Чобанов, Тома Белев, проф. Евгений Дайнов, Христо Комарницки, Явор Гърдев, проф. Ивайло Дичев и др.
Пълният текст на хартата и информация за допълнително присъединилите се вижте на Harta2013.eu.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!