Сръбските църковни власти в Босилеград и Цариброд погазват религиозните права на българското население там, алармира председателят на Хелзинкския комитет на българите в Сърбия Зденка Тодорова.
"На 31 август се случиха нелепи събития от страна на Сръбската православна църква - не беше допуснато освещаването на храма "Св. Иван Рилски - Чудотворец" в село Паралово, Босилеград", съобщи Тодорова, цитирана от DarikNews.bg.
В присъствието на български държавни представители сръбският епископ Пахомий е отказал да освети новопостроената църква в селото, а българският свещеник там - отец Йоан, е бил отстранен от енорията си в Босилеград.
Самият отец Йоан обяснява, че Пахомий не му е позволявал да води службите на български език.
Това е пореден щрих не само от великосръбската политика на асимилация, но и от бездействието на българската православна църква, заяви Иван Николов от културно-информационния център "Босилеград" (KICBos.org).
Тревога изразиха и колегите му от Хелзинкския комитет на българите в Сърбия и от Национално движение "Западни покрайнини".
Според тях преследването и отстраняването на отец Йоан от енорията му и обявяването му за държавен враг в Сърбия е симптом за засиления натиск спрямо българите, които искат да имат свои църкви и манастири.
Отецът е получавал есемеси с текст "Бягай от Сърбия, българино". Бил е притискан да променя името си на Йован, а на българския светец Иван Рилски - на Йован Рилски.
Войната срещу него се води вече 8 години, каза самият отец и сподели, че разчита на защитата на Българската православна църква и на българското правителство. vЕто защо Хелзинкския комитет на българите в Сърбия и неправителствени организации за защита правата на сънародниците ни в Западните покрайнини отправиха писмо до Светия синод, Министерството на външните работи и до министър Божидар Димитров с искане институциите да предприемат мерки за опазване религиозните права на българското население.
В писмото се настоява държавата внимателно да разгледа предложението на сръбския епископ Пахомий да се извърши съвместно освещаване на църквата в село Паралово на 4 октомври, обясни Иван Николов, председател на културно-информационния център на българите в Босилеград.
Гражданските организации призовават поканата да бъде отхвърлена. Такъв акт според тях ще бъде посрещнат с възмущение и протести от българите в региона, мнозинството от които подкрепят отец Йоан си и са подлагани на манипулации и тотална асимилация.
България трябва да прояви мъжество - или да спрат репресиите и асимилацията на българите, или да се обяви срещу членството на Сърбия в НАТО и ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!