Д-р Стефан Константинов е новият министър на здравеопазването.
При гласуване в пленарната зала на Народното събрание кандидатът, предложен от министър-председателя, бе избран със 123 гласа "за", 58 гласа "против" и 12 депутати се въздържаха.
"Ще има промени в екипа на Министерство на здравеопазването. Някои хора ще си отидат, други ще дойдат", каза д-р Константинов от парламентарната трибуна във връзка със съдбата на заместник-министрите.
"Виждам, че средната продължителност на този пост е няколко месеца. Разбира се, ако не се справя, ще си тръгна. Ако не получа подкрепа, аз сам ще си тръгна", добави той.
Новизбраният министър заяви, че познава програмата на ГЕРБ.
"Важно е парламентарната група на ГЕРБ и всички политически сили да застанат зад мен. Ако предложенията са разумни, ще действаме. Ще съм инициатор на дебат за доплащането. Ще чуем мнението на обществото. Не е лошо да се говори", каза още д-р Константинов.
Пред журналисти новият министър каза, че обмисля идея
хората да имат директен достъп до специалист срещу известно доплащане без да се налага да ходят при личния лекар.
Много хора са заети и нямат време да отидат при общопрактикуващия лекар, въпреки че имат ясни проблеми. Така или иначе и сега пациентът заплаща пет лева като такса, минавайки и през джи пи-то, и през специалист, а в момента прегледът без направление е 14.50 лева, обясни идеята д-р Константинов.
Според него проблемът с доплащането е малко по-особен при болниците. Той определи като илюзорна идеята на предишния здравен министър болниците да си определят сами нива на заплащане, а разликата между тях и сумата, отпускана от НЗОК, да се компенсира от пациента.
"Болницата може да си определи 1000 лв цена за определена услуга, касата да плаща 400 лв, но във възможностите на пациента ли е да доплати 600 лв", попита министър Константинов.
Искам да се осигурят на хората, които си плащат осигуровки, абсолютно безплатни болници,
заяви той.
И според новия министър 350 болници са страшно много за държава като България със 7 и половина милиона население.
"Искам да се концентрират нещата, за да могат хората, работещи в болници, да имат по-високи доходи. Заплатите не могат да се увеличат само с по-голям бюджет и без оптимизация", каза лекарят.
Неговата преценка е, че
трябва да има около 100-120 структуроопределящи болници.
"Това е въпрос на изчисления, а и ще видим дали населението ще го приеме след дискусия. Една от идеите е да се намали процентът на пари от здравната каса за определени болници, като им се даде възможност да се възползват от доплащането.
Знам, че ще има недоволни, но нека направим дискусия, ако хората кажат, че сегашната система е добра и такъв трябва да е броят на болниците, ще искаме пари от финансовия министър", посочи д-р Стефан Константинов.
Той уточни, че
ще остане сегашният статут за защитените болници, които са в отдалечени райони.
"Не само, че трябва да останат, но и трябва да получат още пари", смята той.
Стефан Константинов изрази резерви за статута на болниците като търговски дружества, но добави: "Аз съм в едни коловози и дори да искам да изместя посоката, трябва да се внимава, защото резките завои в здравеопазването се наказват с преобръщане на колата."
Новият министър, трети пореден в правителството на Бойко Борисов след Божидар Нанев и проф. Анна-Мария Борисова, който ще опита да се справи с тежките проблеми в здравеопазването, е 44-годишен.
Висше образование е завършил във Висшия медицински институт в София. Специалността му е акушер-гинеколог.
Заемал е поста зам.- председател на Управителния съвет на Българския лекарски съюз и член на Съвета на директорите на МБАЛ "Никола Василиев" АД в Кюстендил. Женен е, с едно дете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!