Участъкът от континенталното плато в Черно море, който е предмет на спора между Румъния и България, се намира в зоната, през която е проектирано преминаването на газопровода "Южен поток".
Това твърди агенция Медиафакс, като се позовава на дипломатически източници.
"Южен поток" трябва да пренася природен газ от Русия към България през Черно море и по-нататък към Гърция, Италия и Австрия.
Според цитираните дипломатически източници, ако спорът бъде решен в полза на Румъния, ще се осигурят над 50 съвместни линейни метра с континенталното плато на Турция, което би представлявало предимство чрез създаването на пряка връзка с Турция в случай на завършване на проекта "Набуко".
В коментарен материал в. "Ромъния либера" пише, че
Румъния не иска да пропусне влизането в "Южен поток"
и изглежда сега е дошъл моментът за влизане във финалната комбинация: ако българите не искат да преговарят за определяне на границата с Румъния, тогава целият проект "Южен поток" ще бъде блокиран, защото Букурещ ще отнесе проблема към Международния съд в Хага.
Според дипломатическите източници България е започнала вече преговори с "Ексон" (Exxon) за отдаването на концесия на спорната площ с Румъния за евентуални находища на въглеводороди, посочва Медиафакс.
Източниците казват също, че въпросният участък, който де факто е близо 300 кв. км,
не е единственият въпрос, свързан с границата с България,
според мнението на Букурещ.
Румъния има предвид започването на разговори с България за преизчисление на границата по Дунав, която съгласно правилата е прокарана по средата на реката. Предоговарянето се налагало, според цитираните източници, заради естествената ерозия на българския бряг.
Предимството би било в този случай, че в румънския участък биха влезли повече острови.
В румънските вестници днес има редица коментари и публикации по териториалния въпрос. Те обръщат внимание на
разминаването в информацията,
която предоставят двете министерства на външните работи във връзка с водените до момента преговори за делимитация на морските територии. Според румънската страна преговорите се водят от 1994 г. и до момента са се състояли 14 кръга, а според говорителката на българското външно министерство спорът е от повече от 20 години и до момента са се състояли 17 кръга преговори.
Вестник "Евениментул зилей" цитира мнението на бившия министър на външните работи на Румъния Теодор Баконски, който бе отстранен от поста през януари и на негово място бе назначен настоящият първи дипломат на Румъния Кристиан Дяконеску. Баконски казва, че
не разбира защо Дяконеску вади наяве спора с България,
пише "Евениментул зилей". По думите на Баконски спорът с България не е "голяма работа" и се отнася само до "малка площ".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!