Спорове в юридическите среди породиха обявените преди два дни идеи на правосъдния министър за законодателни и конституционни промени, насочени към създаване на прозрачност в управлението на съдебната система и по-бързо правосъдие.
Вече има категорични мнения "за" и "против" идеята за преминаване към двуинстанционно производство и различни виждания за бъдещето на Висшия съдебен съвет.
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев подкрепя делата да се гледат само на две инстанции, тъй като това ще съкрати времето на процеса и ще облекчи натоварените с дела съдилища.
Това би било в интерес на по-бързото правораздаване, коментира Груев днес.
Той смята, че действащата Конституция не пречи да се въведе двуинстанционно правораздаване чрез промени в НПК.
Премахването на третата инстанция при съдопроизводството още повече
ще засили наплива на дела и жалби към Европейския съд по правата на човека,
прогнозира адвокат Емилия Недева от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.
"Европейският съд ще стане районен. Засега някои са го превърнали в първоинстационен, тогава ще стане третоинстанционен.
Българският гражданин няма достатъчна защита. Ние дори мислим, че трябва да се върви на немския вариант, който допуска гражданин да сезира Конституционния съд тогава, когато самият закон е опасен и ражда правозащитни проблеми...
Това е много кардинална стъпка, която не мисля, че ще повлияе благотворно върху защитата на човешките права в България, каза адвокат Недева в интервю за БНР тази сутрин.
Тя обаче подкрепя идеята
да се премахне парламентарната квота при избора на Висш съдебен съвет,
за да се осигури истинска независимост на съдебната система и смята, че е добре да се избере временен ВСС за периода докато се приемат промените в закони и Конституция.
За нов Висш съдебен съвет и редуциране на парламентарната квота в него до 1/3 от членовете му настояха от Съюза на съдиите миналата седмица.
Те предлагат още да има отделни органи на управление за съда и за прокуратурата. Тези идеи също ще бъдат обсъждани при подготвянето на промени в Конституцията.
Вчера правосъдният министър коментира пред журналисти, че най-важното нещо, което трябва да се дискутира, е именно как трябва да се избира ръководството на съдебната система, за да има абсолютна сигурност, че възможностите за външни и политически влияния върху този управителен орган са минимални.
Досега от парламентарните партии позиция обявиха само ДСБ, според които ВСС е провален и единственият изход е неговите членове да се оттеглят. ДСБ няма да предлага свои номинации за попълване на овакантените места във ВСС, защото процесът, който тече в него е грозен и не виждаме смисъл, заяви зам.-председателят на партията Екатерина Михайлова.
Ние се взираме прекалено в нормалностите и каква правосъдна система да изберем. На всеки две години започва ожесточен дебат каква да бъде съдебната система, коментира бившият президент Петър Стоянов.
"Има държави, където системата работи безотказно и хората са доволни. Защо при нас има винаги недоволство - ние просто пропуснахме много години и затова сега трябва да наваксаме", смята Стоянов, който е юрист с дългогодишна адвокатска практика.
"У нас няма дух на уважаване на законите. Много рядко в България хората реагират на място при извършване на престъпление. И много от престъпниците минават едва ли не за герои и за тарикати. И само се чака и се гледа ще ги хванат или не, ще ги осъдят или не", коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!