Доклад на Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО и Международния съюз за консервация на природата е получен в София и слага край на продължилите 12 години спекулации, съобщиха от Националната гражданска коалиция "Природата за хората и регионите".
Документът е изготвен след извършени проверки на място през октомври 2011 г от мисия, начело с ръководителя на Центъра за световно наследство - Кишоре Рао и Стиг Йохансон от Международния съюз за консервация на природата.
Задачата на протениците на най-авторитетените институции в областта на екологичните политики е била да оценят състоянието на природата и да дадат своите препоръки към 36-ата сесия на ЮНЕСКО, която ще се проведе в Санкт Петербург от 25 юни до 5 юли т. г.
Посещението на екипа на ЮНЕСКО бе предизвикано от сигнали на няколко други природозащитни организации. Те шумно твърдяха, че ски съоръженията над Банско са увредили "Национален парк Пирин" и това е основание за включването му в списъка на застрашените обекти на световната организация.
Участниците в мисията са имали срещи в Министерство на околна среда и водите, с кметовете от региона и с неправителствени организации. На място те са проверили подменените съоръжения в ски зоната Банско.
През юни 2009 г. ЮНЕСКО заплаши България: или ще гарантира, че строителството
на ски курорти в планината ще бъде
прекратено, или най-късно през февруари
2010 г. организацията ще впише обекта в
списъка на застрашените обекти с всички
съответни последствия за българската
държава.
Обектът на световното природно наследство на ЮНЕСКО в Пирин беше разширен почти до границите на националния парк. Актуализацията беше разгледана и одобрена на 34-та сесия на Комитета по световно наследство в гр. Бразилия.
Преди месец Националната гражданска коалиция "Природата за хората и регионите" изпрати отворено писмо до министър-председателя Борисов, в което се настоява, че "нищо добро не следва от протестите на разни природозащитни групи по разни проблеми от екологичен характер".
"Необмислената игра с екологичните страхове на хората у нас започва да придобива застрашителни размери. Този подход е изключително печеливш за хората, които са превърнали опазването на околната среда в доходоносен бизнес. Подмяната на истинските ценности, свързани с опазването на природата, не води до нищо добро за развитието на страната", пишеше в това писмо.