Г лобализацията и миграционните процеси са прекалено бързи и затова възникват много конфликти, заяви в интервю за БТА генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Тя определи това движение на хора като противоречиво, тъй като от една страна създава условия за по-голямо взаимодействие и обогатяване на културите, но понякога тези процеси са толкова бързи, че не дават възможност на общностите да се адаптират.
"Ние виждаме, че на много места нараства нетолерантността, неразбирането", добави Бокова.
По думите й, за да се реши този проблем, образованието трябва да бъде свързано с толерантност и опознаване на културите. На въпрос за съхранението на културно-историческите паметници в страните с военни конфликти, Бокова заяви, че опазването им трябва да бъде част от намирането на решението на тези конфликти.
"Ние се опитваме да подчертаем, че част от хуманитарната криза в Сирия също така е разрушаването на паметниците, както и незаконните археологически разкопки, износът на ценности", добави генералният директор на ЮНЕСКО.
Според нея тази крехкост на културното наследство е загуба за десетилетия, дори столетия напред.
За проблемите с бежанците и мястото на организацията в решаването им, Ирина Бокова посочи, че
ЮНЕСКО полага усилия да осигури образование на децата в бежанските лагери.
"Тези деца могат да бъдат едно цяло загубено поколение", отбеляза тя.
Като постижение през първия си мандат начело на ЮНЕСКО, Бокова открои това, че организацията е станала по-разпознаваема, по-видима и по-уважавана. За приоритет в работата си оттук нататък тя постави качеството на образованието.
То, според нея, ще извади много страни от кризата, ще ускори тяхното социално-икономическо развитие и ще доведе до по-голяма социална кохезия.
Сред трудностите Бокова открои това, че САЩ престанаха да плащат членската си вноска през последните три години, което създаде огромно напрежение в организацията. "На практика не получихме 30 процента от нашия бюджет и това наложи да се направят много сериозни реформи и икономии, за да може организацията да оцелее в тези финансови условия", каза Бокова.
"През следващите години трябва да продължим с реформите", каза Бокова.
"Качеството на образованието е голямата тема, която ЮНЕСКО в момента лобира в света. Ще продължим да работим в областта на науката, на управлението на водите, създаването на по-сериозен научен потенциал и като цяло познаване на тясната връзка между науката и политиката, която не винаги виждаме в света", заявява генералният секретар на ЮНЕСКО.
"Моята теза е, че именно поради това, че в света има икономическа криза, инвестицията в образование не е напразно пилеене на средства",
подчерта Бокова. По отношение на културата в света има един нов феномен и той е свързан с културните индустрии, с огромното значение в страни на възникващите икономики, където културата създава работни места, обясни генералният секретар и уточни, че в Бразилия, Китай, Индонезия например, културните индустрии заемат между 4 и 12 процента от БВП.
На въпрос за културните и историческите наследства, които трябва да влязат под закрилата на ЮНЕСКО, Бокова даде за пример Мианмар - страната с може би едни от най-древните будистки паметници на културата, но и страна, която не е вписала нито един от тях все още в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!