У чебник по история за трети клас разбуни духовете последните седмици. В него децата се учат, че Левски е заловен от "полицаи", а не от заптиета, а управлението на цар Симеон Велики и неговите войни с Византия не са оставили трайни следи в българската история.
Група историци нарекоха това "поредния публичен скандал, след който бе даден израз на дълбоко недоволство на огромна част от българското общество от съдържанието и внушенията на някои учебници по история на България".
Инициативен комитет за преглед на обучението по история ще изготви списък с проблемните места във всички учебници по история до един месец , като този списък ще бъде предоставен на Министерството на образованието и науката. Това заяви днес пред журналисти проф. Илия Тодев - директор на Института за исторически изследвания на БАН, който е член на инициативния комитет.
Той, заедно с историци от комитета, се срещнаха днес с министъра на образованието и науката Румяна Коларова, след като през деня дадоха пресконференция в националния пресклуб на БТА. Повод за пресконференцията беше учебникът по "Човекът и обществото" за трети клас, в който според учените има изопачаване на исторически факти и събития, свързани с Васил Левски.
"МОН се ангажира да прегледа тези проблемни места от учебниците по история и да вмени, като задължение на издателствата, да ги приложат към съответния учебник", обясни проф. Тодев. Той добави, че тези предложения ще бъдат оформени като притурка към учебниците. Издаването на учебници е скъпа и сложна процедура и при следващото им публикуване тези бележки трябва да бъдат взети под внимание от издателите, каза проф. Тодев. По думите му това ще бъде един процес, един
непрекъснат мониторинг на учебното съдържание в учебниците по "Човекът и обществото" или по "История и цивилизация".
След срещата, пред журналисти зам.-министърът на образованието и науката Ваня Кастрева, която е историк, заяви, че отговорността, с която са се натоварили нейните колеги историци, е много голяма. Тя изрази надежда, че така с общи усилия може да се постигне коригиране на допуснати неточности в учебниците и добави, че разчита и на коректното отношение на издателствата.
Попитана как ще коментира проблемните текстове в учебника по "Човекът и обществото" за трети клас, Кастрева отговори, че има допуснати някъде неточности и непълнота в едно изречение. По думите й "конкретните проблемни текстове не фалшифицират историята, защото няма подмяна на исторически процеси". С колегите нямаме разнобой и всички бяхме единодушни, че е необходимо да се осъвремени и да се нанесат конкретни поправки, които не променят общи постановки, коментира заместник-министър Кастрева.
Сред членовете на инициативния комитет за преглед на учебниците по история са проф. Божидар Димитров и акад. Георги Марков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!