Националната следствена служба (НСлС) е образувала дело срещу неизвестен извършител по повод сигнал за искане на огромния подкуп. Той трябвало да бъде даден за одобрението на проект по оперативна програма (ОП) "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика", съобщава от първата си страница днес в. «Труд».
"Вече ме викаха на разпит в качеството на свидетел",
потвърдил Мутафчийски. Ситуираха ме даже като пострадал и ми дадоха да прочета член от Наказателния кодекс, че ако умра, правата ми на пострадал се прехвърлят на близките ми."
Фирмата "Медийни системи" (mediasys-bg.com) на някогашния търговец на оръжие, а днес крупен собственик на хотели и ваканционни селища по черноморското крайбрежие кандидатствала за финансиране по оперативната програма с проект за 2 млн. лв
"Ние осигурихме 1 млн. лв собствени средства. Толкова трябваше да получим и под формата на безвъзмездна помощ. От този 1 млн. обаче ни поискаха 600 хил. лв, като казаха, че и без това тези пари не са наши. Какво ни интересувало, че ще дадем. Аз контрирах, че ще се отчитаме пред ЕС. Срещу нас ли после да възбудят наказателно производство!?", разказал на "Труд" Мутафчийски.
Отговорили му: "Добре, тогава няма да бъдете в проекта."
Първоначално шефът на "Медийни системи" мислел, че това е долнопробна шега. Но в края на май бил публикуван списък с одобрените проекти.
"До последния момент бяхме на водеща позиция, но след като не изпълнихме предложенията им, ни отстраниха по чисто формални причини. Поводът беше, че една декларация не е подписана от двамата изпълнителни директори на "Медийни системи", разказа бизнесменът.
"Проблемът е, че в министерството се работи по напълно неясни критерии.
Тази програма за разлика от САПАРД е абсолютно непрозрачна. По време на протичане на конкурса не дават никаква информация на кандидатите, което я прави порочна от самото начало. Нима не можеха да кажат, че въпросната декларация трябва да бъде попълнена от двамата директори? Те си замълчаха с цел - ако не им платиш, да те отсвирят", твърди Мутафчийски.
Той е и председател на Съвета на директорите на "Слънчев бряг" АД и през юни, в навечерието на парламентарните избори влезе в тежък конфликт с тогавашния министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
"По тази програма сродно предприятие в Гърция е получило над 10 млн. евро за технологично обновление. Докато ние не сме взели нищо, а ни трябваше модерно оборудване. Как да сме конкурентни на Балканския полуостров, след като такива игри се въртят", възмущава се бизнесменът.
"Медийни системи" е единственият в България производител на всички видове дискове. Желанието на фирмата било да получи средства за закупуване на 6-цветен принтер, както и за модерно технологично оборудване, което да позволи преминаването на новия формат blue ray.
В момента по делото се разпитват и други свидетели и когато бъдат събрани достатъчно доказателства, ще бъде повдигнато обвинение срещу конкретни длъжностни лица.
"Медийни системи" не е единствената фирма, от която е искан рушвет.
Потърпевши разказали пред "Труд", че се е работело по добре изпипани схеми, в които на пръв поглед няма нищо незаконно. Така например консултанти са обикаляли големите предприятия и са предлагали да им разработят проекти. Срещу това се е искало между 20 и 30 на сто от размера на финансирането.
Крупният хонорар е бил гаранция, че проектите ще минат. Играта загрубяла с наближаването на изборите. Фирми разказват, че е имало случаи да се плаща по два пъти - веднъж при разработката на проекта и после при одобряването.
Ако не искаш да играеш по тази свирка, изпадаш. Обикновено офертите на непослушните са били изваждани от класацията заради формални пропуски, разказват представители на бизнеса.
Новият икономически министър Трайчо Трайков планира съществени промени в работата на ведомството по европейските програми, особено по ОП "Конкурентоспособност". "Вече съм чувал доста мнения от бизнесмени, които са имали "вземане-даване" с програмата. Ще се радвам да получим препоръки от тях. Много ценя тези мнения", отбеляза тези дни министър Трайков, цитиран от "Труд".
Вестникът интерюира
бившия зам.-министър на икономиката и енергетиката от квотата на НДСВ Нина Радева.
Тя казва, че е наблюдавала усвояването на средствата по оперативна програма "Конкурентоспособност" до 30 април 2008 г.
"С моето отстраняване се направи коренна промяна на стила на управление на програмата. Всички решения се вземаха без дискусии и професионални анализи, от ограничен кръг хора, приближени на директорката на управляващия орган. Поради изключително лошата атмосфера на работа бяха принудени да напуснат много хора и от управлящия орган, и от Агенцията за малки и средни предприятия", обявява Радева.
И добавя, че при оценката на първите проектни предложения е имало много сигнали и жалби, но управляващият орган не пожелал да ги анализира публично независимо от нейното - на Радева - настояване като председател на Комитета за наблюдение. "Така проблемите се задълбочиха и процесът на оценяване стана напълно непрозрачен", заключава бившият зам.-министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!