П резидентът Росен Плевнелиев награди генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова с орден „Стара планина“ с лента.
Отличието беше връчено за изключително големите заслуги на Бокова към България, за приноса ѝ за укрепване на мира и сигурността в световен мащаб и за развитието на политическите и културните контакти на най-високо равнище.
Президентът посочи, че връчването на най-висшето държавно отличие на Бокова е
израз на признателността на България
за нейната всеотдайност и личен принос за утвърждаването на световния мир и сигурност посредством задълбочаване на сътрудничеството между нациите в областта на образованието, науката и културата.
Плевнелиев отбеляза, че избирането на Бокова на поста генералния директор на ЮНЕСКО през 2009 г. беше повод за национална гордост. За първи път българин и за първи път източноевропеец зае толкова висока позиция в системата на ООН, посочи той, добавяйки, че за първи път жена е оглавила ЮНЕСКО.
Президентът изтъкна професионалните и личните качествата на Бокова и нейния принос за подобряването на образа на организацията. Предприетата от вас цялостна реформа на организацията я направи по-ефективна и способна да отговори на съвременните глобални предизвикателства, каза президентът. Той добави, че с дейността си
Бокова е допринесла за издигането на престижа на България както в системата на ООН, така и сред партньорите ни от ЕС
и на международната сцена. Въпреки голяма ви ангажираност, България нито за миг не остана встрани от полезрението ви, посочи президентът Плевнелиев, който припомни Международния ден в памет на жертвите на Холокоста при отбелязването на 70-годишнината от спасяването на българските евреи.
Държавният глава припомни също така ангажираността на Бокова в казуса със задържаните в Либия български медицински сестри.
Ирина Бокова благодари на президента и на правителството за решението за награждаването ѝ с най-високото отличие. Тя каза, че на хората от нейното поколение – от 50-те години на миналия век, се падна големия исторически шанс да променят България, да обединят Европа и ние да бъдем част от това обединение, както и България да намери мястото си в голямото европейско семейство.
Припомняйки си стремежа към евроинтеграция, както и прехода с неговите трудности, Бокова каза, че през цялото това време не сме загубили ориентация за това къде искаме да отидем и какво искаме да постигнем. С присъединяването си към ЕС, към евроатлантическите структури България намери своето геополитическо място, отбеляза тя.
В този момент, когато сме решили основните геостратегически приоритети на България, много ми се иска да видя особен интерес,
фокус върху развитие на качеството на образованието, да се развива културата,
да опазваме нашето културно наследство, да можем да го представяме, каза Бокова.
Тя приема избирането си за генерален директор на ЮНЕСКО като признание за България, като изрази благодарност на всички институционални представители, които са я подкрепили и продължават да го правят.
България има отдавна своето място в ЮНЕСКО, не от момента на моето избиране, винаги подчертавам това, каза още Бокова пред журналисти. България е дълбоко свързана с културата, с опазване на историческото наследство, с всичко, което се прави в областта на образованието, на науката. Последната Генерална конференция извън щаб-квартирата на организацията беше в София през 1985 г., припомни тя.
Попитана има ли вероятност списъкът на българското културно наследство скоро да бъде разширен с още паметници, Бокова отговори утвърдително и добави, че Министерството на културата работи по такова разширяване. Имаме предварителен списък, който вече е одобрен от ЮНЕСКО, в който са някои от тези паметници. Тази експертна работа трябва да бъде приключена, да бъдат представени тези проекти в ЮНЕСКО, и смятам, че това е естествено и нормално да стане, посочи Бокова.
Орден „Стара планина“ с лента е без степени. С него се награждават държавни глави, министър-председатели, а
в изключителни случаи – и български граждани.
Бокова завършва Московския държавен институт по международни отношения, специализира в университетите в Мериленд (Вашингтон), в Харвард – училище „Джон Ф. Кенеди“. Бокова е български дипломат от кариерата. Тя е заемала поста координатор на отношенията България-ЕС в периода 1995-1997 г. и зам.-министър на външните работи. През 2005-2009 г. е посланик на Република България във Франция, Монако и ЮНЕСКО, както и представител на президента на Република България в Международната организация на франкофонията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!