И нтелектуалци, хуманитаристи, режисьори, журналисти и културни дейци се включиха във видеокампания за запазването на Центъра за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов“ в столицата.
Георги Господинов, режисьорите Стефан Командарев и Ида Даниел, журналистът и продуцент Найо Тицин, Анна Христова от Центъра за миграционни и бежански изследвания към НБУ и други преподаватели и обикновени граждани разказват за допира и срещите си с „Червената къща“.
„Това е мястото, където срещнах и говорих с писатели като Орхан Памук, Давид Албахари, Дубравка Угрешич.
„Червената къща“ е мястото, където участвах в разговори, където нямаше къде другаде да се състоят... Тя създава критическо мислене, а това е полезно за всяка държава, за всяко министерство“, казва писателят Георги Господинов във видео, публикувано в канала на „Червената къща“ в „Ютюб“.
„Тя не просто трябва да остане, а да продължи да действа.
Да не я вкарваме в Червената книга на изчезващите пространства за критическо мислене и съпротива“,
продължава писателят.
„Местата, където може да се променя бавно и постепенно българската политическа култура са много малко“, казва Александър Кертин, дългогодишен преподавател по история във Втора английска гимназия.
„Националният интерес почти няма къде да бъде обсъждан.
Затова смятам, че първото нещо, което трябва да направи всеки, който управлява страната и има амбицията да подкрепя културата, е да запази и съхрани точно такива места“, допълва той.
„Това е единственото място, на което в едната зала можеш да имаш откриване на изложба, на другото – експериментален театър, а на трето, например, дебат по социални науки, и публиките на тези три събития да се смесят. Като човек, който работи в една от тези сфери, който винаги се е опитвал да скъса границите и да привлече хора от другите, това е изключително ценно – не виждам кой друг би могъл да го прави“, смята Антоанета Колева, директор на издателство „Критика и хуманизъм“.
„Тя, като институция, помага да престанем да мислим за културата като застинали, готови форми, от които някой се ползва като потребител, и да започнем да мислим за културата като процес“,
смята още тя.
„Да имаш идея да затвориш място, утвърдило се като място на свободен дебат, на алтеративни културни събития, е най-малкото срамно“, казва на свой ред журналистът и пиар Найо Тицин.
В началото на декември стана ясно, че Центърът за култура и дебат „Червената къща“ е в риск да затвори врати от началото на следващата година, заради твърде висок наем, дължим на Министерството на културата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!