М инистърът на образованието проф. Тодор Танев отговаря на този въпрос, зададен му от депутат.
Според министърът у нас няма висше ислямско училише.
“Не сме получавали информация за съществуването на Висш ислямски институт в София, който да се самоопределя за висше училище”, пише Танев в отговора си до депутата.
Не така се оказва обаче според самото учебно заведение. На интернет сайта на училището обаче е посочено: “Висш ислямски институт (ВИИ) е първото самостоятелно висше училище на мюсюлманите в България, което се определя като висше училище на мюсюлманското изповедание в странaта”.
Висшият ислямски институт е създаден с решение на Министерския съвет от 9 март 1998 г.,
въз основа на Закона за вероизповеданията. “В утвърдения от МС Правилник за устройството и дейността на ВИИ, той се определя като висше училище на Мюсюлманско изповедание (Главно мюфтийство) в България със статут на юридическо лице”, пише още на сайта на ВИИ. Дори се посочва, че към момента се приемат студенти-бакалаври, със срок на обучение четири години.
Тодор Танев обаче продължава: “Висшето образование у нас е светско и независимо от идеологии, религии и политически доктрини. То се осъществява в съответствие с общочовешките ценности и националните традиции”.
Министърът все пак припомня, че по искане на Главното мюфтийство у нас
има три средни общообразователни духовни училища
в Русе, Момчилград и Шумен. В тези училища се обучават ученици от 9 до 12 клас.
“През 2010 г. със заповеди на министъра са утвърдени актуализирани учебни планове за обучението в посочените училища, като са намалени часовете за духовни предмети, за да се освободят часове за избираемата подготовка по български език и литература във връзка с подготовката на учениците за държавните зрелостни изпити.
Учебният процес протича на български език с изключение на предмета “Коран и Керим”, където текстовете са на арабски или на турски език, но обсъжданията трябва да стават на български език”, пише образователният министър и допълва, че обучението в трите училища е под контрола на МОН и на регионалните инспекторати по образование.
Факт е обаче, че има незаконни ислямски учебни заведения и пансиони на територията на страната. През ноември миналата година Окръжната прокуратура в Кърджали затвори мюсюлмански пансион в града, в който малолетни и непълнолетни деца живееха безплатно и учеха ислям. Затватянето на пансиона се случи близо два месеца, след като екип на Нова телевизия влезе под прикритие в нелегални ислямски пансиони за деца в няколко български града.Припомнете си случая във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!