Младите хора, които възприемат родителите си като грижовни, добри отзивчиви, толерантни и подкрепящи ги, показват подчертано позитивно отношение към възрастното поколение, коментира пред БТА доц. Румяна Божинова - ръководител на департамента по психология в Института за изследване на населението и човека при БАН.
По думите й тези млади хора отчитат интелектуалния и професионалния потенциал на възрастните хора, зачитат техния житейски опит и са готови за сътрудничество и приемственост между поколенията.
Такива млади хора имат желание да продължат постиженията и идеите на предишното поколение, показва изследване на Института за изследване на населението и човека сред студенти от български висши училища, които са на възраст от 20 до 23 години, заяви доц. Божинова.
Тя уточни, че този резултат е бил изненада и за самата нея и доказва, че
затова са много важни отношенията на родителите към децата
Днес и утре институтът организира научната конференция "Семейство и солидарност между поколенията", на която учените ще представят и анализират различни аспекти, свързани с отношенията в българското семейство.
Според доц. Божинова изследвания за нагласите на младите хора към възрастните доказвали, че сериозна предпоставка за солидарността между поколенията трябва да се търси още в ранно формираните отношения между родители и деца.
Тя подчерта, че друг сериозен проблем в българското общество е агресията сред децата и учениците, която е повсеместна.
Има много изследвания в тази област, които установяват, че до голяма степен агресията е свързана с насилието, показвано в медиите, във филмите и в компютърните игри. По думите на доц. Божинова те създават една втора реалност за децата, в която те съществуват и тя се пренася и в тяхното поведение.
Агресията сред децата и младите хора не е само български проблем, за него интензивните научни изследвания започват в САЩ още в началото на XX в., посочи психологът.
У нас обаче агресивното поведение на младежите е сравнително нов проблем -
от последните 20 години, уточни доц. Божинова.
Агресията не е само физическа, тя е и вербална - всички чуваме как се изразяват сега нашите деца и как общуват помежду си. Като цяло отношенията в обществото ни са много по-агресивни, отколкото преди години, обобщи психологът.
През последните години у нас нарасна агресията сред учениците и сред младите хора, но агресивно поведение вече може да се види и в много ранна възраст - при 5-6-годишните деца, които следват модела на поведение на филмови или на компютърни герои, смята доц. Божинова.
Според нея за преодоляване на агресията много важни са отношенията в семействата, защото децата повтарят това, което реално виждат.
Според проф. Пенка Найденова от Института за изследване на населението и човека при БАН, която от години работи за социалната адаптация на възрастните хора в България, важна е семейната връзка между поколенията и техните отношения.
Сега съществува проблем с агресивността на младите хора и към възрастните, смята проф. Найденова.
Доц. Елица Димитрова, също от Института за изследване на населението и човека при БАН, каза, че след 1990 г. у нас са започнали
негативните тенденции в раждаемостта и в брака
"Имаме вече много интензивен процес на отлагане на основните демографски събития - на раждането на първото дете и на сключването на първия брак.
Причина за тези негативни факти на първо място е икономическата несигурност", коментира тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!