Законодателна инициатива за отнемане на автомобилите на системните нарушители на забраната за влизане в района на Седемте рилски езера ще предприеме Министерството на околната среда и водите.
Това каза в интервю за БТА заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева, позовавайки се на резултатите от провела се наскоро работна среща в Паничище за управлението и опазването на района на езерата.
Естественото място на подобна законодателна инициатива е в Закона за защитените територии, посочи Манева.
По думите й сега има системни нарушители, които качват с джипове хората,
при наличието на лифт, както и шофьори на АТВ, които разравят почвата в района.
Бариерата в долната част на лифта, при която трябва да спират моторните превозни средства, се разбива редовно, добави тя.
Глобите при подобни деяния са от 100 до 5000 лв. Автомобилите ще бъдат отнемани при многократно повтарящи се нарушения и неплащане на наложените до момента санкции.
Местните жители не си плащат глобите, правим проучване защо не са се намесили службите за принудително събиране на държавните вземания, каза Манева.
От Дирекцията на Национален парк "Рила" са изпратили молба за съдействие до отговорните институции, но досега парите не са събрани.
Със средства от държавния бюджет и оперативна програма "Околна среда" ще бъдат предприети редица мерки за възстановяване и опазване на района на Национален парк "Рила" и района на Седемте рилски езера.
Ще се маркират пътеките, по които трябва да минават туристите, ще се поставят нови указателни табели и мостчета над участъците с ерозирала почва.
Ще бъде издадена брошура с
правилата за поведение в района, която ще се раздава на лифта,
в хижите и ще бъде качена на сайта на Национален парк "Рила".
Има предложение за създаването на информационна система, с която всеки влязъл в района на езерата, да получава съобщение за правилата на поведение, които трябва да спазва.
Договорено е активизиране на дейността по изграждане и модернизиране на пречиствателни станции в двете хижи, така че до края на сезона да бъдат готови, отбеляза Манева.
Основен проблем към момента в района е ерозията на почвата. За преодоляването му ще се поставят специални мостчета, по които туристите да минават, като се разчита на естественото възстановяване на растителността.
Целият склон над Бъбрека няма тревичка,
посочи Манева.
Ще ни бъде много трудно да накараме българските туристи да вървят само по маркираните пътеки, тъй като нямат нужната дисциплина, смята тя. По думите й е недопустимо и изхвърлянето на каквито и да било отпадъци в района или храненето на рибите в езерата.
За спазването на правилата дейността на наличните двама-трима служители на Национален парк "Рила" помагат доброволци от Сапарева баня и студенти от Лесотехническия университет.
Доброволческите бригади ще подкрепят контролиращите в почивните дни, когато има по-голям поток от хора.
Категорично контролните органи са недостатъчни в района,
имаме двама-трима човека, които отговарят за тази голяма територия
и няма как да искаме увеличаване на числеността на персонала, каза Манева.
По думите й на доброволците ще бъдат осигурени нощувки в хижите и командировъчни.
Предстои специална среща и с Бялото братство, на която ще се договорят всички условия за организиране на ежегодния лагер в района и поддържането на чистотата му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!