П одобряване на условията за раждаемост и отглеждане на деца у нас.
Това предлагат в доклад с конкретни мерки за подобряване качеството на живота на българите от Българска академия на науките (БАН).
Той бе представен от доц. д-р Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към БАН.
При неосигурен достъп до детско заведение, БАН предлага родителите да бъдат компенсирани от държавата със субсидия, равна на държавната издръжка, тъй като според учените един от основните проблеми на българските майки е, че няма кой да се грижи за децата им.
Според учените трябват и допълнителни субсидии от държавата и общините, за да има по-малки групи деца в градините, както и да се осигури индивидуален подход към всяко дете.
Трябва да се предостави и опция на родителите за повече форми на непълно и гъвкаво работно време.
От БАН искат още размерът на добавките и семейните помощи за деца да се определя по поредност на раждане на детето.
С това ще се насърчи раждането на второ дете.
Учените предлагат още детските да бъдат обвързани не само с посещаването на училище, но и с образователната степен на детето.
По отношение на миграционните политики, доц. Христова препоръчва страната да привлича българите от съседни държави, които имат най-близка до нашата култура.
От БАН настояват и за мерки за преодоляване на високата смъртност сред малцинствата и бедните българи.
В предаването „Здравей, България“ доц. Антоанета Христова и бившият социален министър Иван Нейков коментираха демографските проблеми в страната.
Доц. Христова заяви, че статистиките сочат, че не само българите, но и ромите емигрират.
Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин подкрепи искането на БАН да се предприемат незабавни мерки за предотвратяване на преждевременната смъртност в България.
Министърът подкрепя предложенията на БАН за мерки за стимулиране на работещите родители.
Ивайло Калфин припомни, че такава мярка е намаляването на данъчния кредит - за едно дете намалението е 200 лв., за две - 400 лв., за три - 600 лв., което се равнява на половината от досегашните детски плащания - пада се около 18 лв. на дете на месец на работещ родител.
Относно идеята за различен размер на детските спрямо степента на образование на детето, социалният министър коментира, че това е трудно да се приложи, защото често разходите за малки деца са по-големи от тези за деца в по-висока образователна степен.
Според проучванията на Института за изследване на населението и човека, ако не бъдат взети мерки, след 20 г. българското население може да наброява по-малко от 6,5 млн. души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!