Министърът на здравеопазването Стефан Константинов подписа два Национални рамкови договора (НРД) за 2011 г., съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ).
За първи път тази година се разписаха отделни споразумения между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Българския лекарски съюз (БЛС) от една страна и НЗОК и Българския зъболекарски съюз (БЗС) - от друга.
Това се наложи заради промените в Закона за здравното осигуряване от края на миналата година, осигуряващи по-гъвкав механизъм за договаряне, посочват от министерството.
Един от основните приоритети на НРД за медицинските дейности е
профилактката.
За първи път през следващата година здравната каса ще покрива периодични прегледи на мамограф за рак на гърдата и PSA тестове за рак на простата.
През следващата година ще се увеличи и цената на профилактичния преглед от 7,70 на 8 лв. Също така се повишава и цената по програма "Майчино здравеопазване" от 2,20 лв. на 5 лв. Целта е да се мотивират лекарите да извършват тази дейност. Увеличават се и средствата за първична извънболнична помощ от 157 млн. лв. на 169 млн. лв. или те са с 12 млн. лв. повече, отколкото през тази година, обясняват от МЗ.
Общо 9 млн. лв.
от увеличението на средствата са
предвидени за осигуряване на
медицинска
помощ от общопрактикуващите лекари
след 20 ч.,
както и в почивни и празнични дни. Медиците ще могат да правят това като се сдружават в групови практики или сключват договори с медицински центрове и ДКЦ-та за обслужване на пациентите им в неработно време. За финансирането на тези дежурства джипитата ще получават целево всеки месец по 11 стотинки за пациент в листата си.
През следващата
година повече ще бъдат и средствата за
прегледи при специалисти в
извънболничната
помощ.
Те се увеличат от 154 млн. лв. на 171 млн. лв., очаква се да се въведе и по-гъвкав механизъм за преразпределение на средствата между различните специалности. Така ще се усъвършенства разпределението на направления и ще се подобри достъпа до лекарска помощ.
За първи път през следващата година се въвеждат и
11 клинични пътеки за еднодневен престой.
Те са в областта на гинекологията, гастроентерологията, урологията, кардиологията и други. При тези диагнози пациентите ще могат да постъпват в болниците за един ден, без да се налага да преспиват в лечебните заведения.
С 250 млн. лв. се
увеличават средствата, които са предвидени
за
болнична помощ -
от 708 млн. лв. на 958 млн. Благодарение на това се увеличават и цените на 185 от общо 294 клинични пътеки. Най-големи са повишенията в областта на интензивните грижи, урологията, неонатологията, лъчелечение, хематологични заболявания.
През следващата
година се увеличава и
броят на
медикаментите, които ще покрива здравната
каса.
Към лекарствата за домашно лечение се прибавят и медикаментите за редки заболявания, съпътстващата хормонална терапия при някои онкологични заболявания и поддържане на пациентите след трансплантация. В момента тези лекарства се осигуряват от Министерството на здравеопазването. С прехвърлянето им в здравната каса се разширява кръга на пациентите, които ще имат достъп до тях и се скъсява времето за получаването им. Средствата за медикаменти се увеличават от 320 млн. на 391 млн. лв.
НРД за денталните
дейности
запазва основните параметри от тази година. Децата до 18 години не заплащат потребителска такса. Те имат право безплатно на обстоен преглед със снемане на зъбен статус и четири лечебни дейности, като до две от тях са пулпит или периодонтит на постоянен зъб. Пациентите над 18 години могат да получат по линия на задължителното здравно осигуряване преглед със снемане на зъбен статус и две лечебни дейности.
Бременните жени запазват правото си на допълнителен дентален преглед. През 2011 г. обаче зъболекарите ще получават със 7% повече за две от дейностите - вадене на зъб и пломба. Общият бюджет на здравната каса за дентални дейности е 94 млн. лв. или с 3,3% повече спрямо 2010 г.
"Националният рамков договор не трябва да се разглежда като нещо, което е застинало и е
върхът
в здравеопазването.
Разглеждам го като ново начало, в което има много хубави неща", заяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
През следващата година обаче не трябва да има трусове в системата, а заетите в сферата трябва да получават редовно заработеното си, каза здравният министър.
Нещо, което отсъства и се казва, че е лошо в рамковия договор са цените и остойностяването, отбеляза Константинов. По думите му от 294 пътеки, 185 са с увеличени цени. Това е голям успех във време на криза, коментира той. Някои от пътеките стигат до увеличение с 365%, каквато е пътеката за лечение на солидни тумори за хора над 18 годишна възраст. Увеличение има и при пътеката за лъчеватерапия с модерните линейни ускорители, които през следващата година ще станат още повече по програми на ЕС, които ще се усвоят.
Председателят
на Българския лекарски съюз Димитър
Ленков коментира, че
БЛС няма как да е
доволен от подписания договор.
По думите му всеки ден излизат специалисти и изказват недоволството си от заложените цени и обеми на клиничните пътеки. Дори не са питани националните консултанти при определянето на цените, каза Ленков и допълни, че почти всички пътеки са с от 30 до 50% недофинансирани.
Много бихме искали и се надяваме следващата година да извоюваме по-активно участие на съюза в определянето на цените на пътеките, каза Ленков. Ситуацията, такава каквато е в момента, не дава възможност да заявяваме по-категорично нашето становище и да го отстояваме в Консултативния съвет към Министерството на финансите, допълни той.
Д-р Николай
Шарков - председател на Българския
зъболекарски съюз, отбеляза, че
Националният рамков договор е
исторически,
защото това е първият отделен договор по дентална медицина в задължителното дентално осигуряване.
Съюзът се съобрази с икономическото състояние на страната ни и не отправи екстремни искания към Министерството на финансите и Министерския съвет, но от догодина нещата трябва да започнат да се променят, защото денталното здраве на българина е лошо, допълни Шарков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!