И днес в страната продължават протестите срещу здравната реформа. В центъра на град Левски се събраха демонстранти, призоваващи за запазването на местната болница, която обслужва 30 хил. души.
Вчера протести имаше в Гоце Делчев, Омуртаг и Нови пазар. Медиците в Гоце Делчев протестираха срещу орязания бюджет на болницата си - с 60%.
В Омуртаг се обявиха срещу закриването на местното лечебно заведение, което е подписало договор със здравната каса (НЗОК) за 70 клинични пътеки, но бюджетът му е 5% от миналогодишния и то няма как да заработи, съобщи Би Ти Ви.
Здравният министър Божидар Нанев коментира, че протестите са политически манипулирани.
Основните причини и тревоги за протестите на лекарите са свързани с притесненията за делегираните бюджети.
Това е един процес, който няма начин да не бъде допълнен с допълнителни средства, и тези делегирани бюджети са една прогнозна обща рамка на база на бюджета за годината, каза министърът.
Той обясни, че делегираните бюджети ще бъдат анализирани и актуализирани на тримесечие. Тревоги, особено големи, не би трябвало да има, коментира Божидар Нанев.
Това какво ще плаща касата, е ясно според договорите, които ще бъдат сключени. Още малко търпение е нужно, по думите на министъра, докато на тримесечието се отчетат тези дейности и се види какво би могло да се направи.
За януари и февруари ще бъдат изплатени средства, които са изработени вече, а от март месец ще се прецени според дейностите какво да бъде изплащано, но това са въпроси, които може да зададете конкретно и към самата Национална здравноосигурителна каса и да получите по-поробни отговори, допълни здравният министър. Днес Божидар Нанев съобщи, че
27 спешни кабинета в 14 области в страната започват работа този месец
По този начин здравното министерство (МЗ) ще осигури денонощен достъп до медицински грижи за хората от малките населени места, където заведенията за болнична помощ ще сключат по-малко договори по клинични пътеки с НЗОК.
Лекарите, които ще работят в тези кабинети, ще получават по 100 лева за 12-часови дежурства.
Освен това българските болници ще могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ от 148 млн. лв. по оперативна програма "Регионално развитие", съобщиха от МЗ.
Помощта ще бъде отпусната по процедура "Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации", чийто бенефициент е министерството.
По тази програма здравните заведения ще могат да кандидатстват за нужната им апаратура, с която да осигурят качествено лечение на пациентите.
Финансиране могат да поискат болници, домове за медико-социални грижи за деца до три години, лечебни заведения с лъчетерапевтични звена, уточняват от министерството.
Сроковете за кандидатстване са различни за отделните кандидати. За болниците срокът е 31 март и 30 септември 2010 г., а за социалните домове - 31 януари 2011 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!